W czterokondygnacyjnym obiekcie o łącznej powierzchni ponad 4,6 tys. m kw. znalazły się oddziały chemioterapii, ginekologii onkologicznej, chirurgii onkologicznej, anestezjologii i intensywnej terapii, a także blok operacyjny i poradnie specjalistyczne.

Inwestycja mająca na celu stworzenie nowoczesnego, uniwersyteckiego kompleksu onkologicznego w ramach szpitala klinicznego oraz Uniwersytetu Medycznego prowadzona była od 2007 roku.

,,Do tej pory nasze kliniki onkologii mieściły się w innym miejscu, w wynajmowanych obiektach, gdzie były złe warunki i do leczenia, i do uczenia studentów. To jest budynek dobudowany do drugiej części szpitala, gdzie już funkcjonuje klinika hematologii i przeszczepu szpiku" - powiedział PAP rektor Akademii Medycznej w Poznaniu prof. Jacek Wysocki.

Jak dodał, na miejscu na pacjentów czekają dwuosobowe i trzyosobowe sale z łazienkami i bardzo nowoczesny blok operacyjny. Szpital planuje dalszą rozbudowę obiektu i m.in. stworzenie wielopoziomowego parkingu dla pracowników i pacjentów.

W otwarciu obiektu wziął udział marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna. ,,Jesteśmy przyzwyczajeni do narzekania, do tego, że brakuje pieniędzy w ochronie zdrowia, by była ona bardziej doinwestowana, jeszcze lepiej płatna i bardziej dbająca o pacjentów. Do tego potrzebna jest współpraca. W tym przypadku mamy taki przykład dobrej współpracy Uniwersytetu Medycznego, budżetu państwa, budżetu marszałka województwa i sensownego wykorzystania środków europejskich" - powiedział.

W minionym roku na oddziałach onkologicznych szpitala hospitalizowanych było ponad 11 tys. osób. Liczba porad ambulatoryjnych w ramach poradni onkologicznych wyniosła w tym czasie ponad 20 tys.

Budowa obiektu szpitalnego kosztowała ponad 35 mln zł, z czego ze środków resortu zdrowia pochodzi ponad 32 mln zł. Koszt poradni specjalistycznych zbudowanych nakładem szpitala opiewa na kwotę ponad 7,1 mln zł. (PAP)

rpo/ itm/