Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów im. Aliny Pieńkowskiej SA jest pierwszą placówką w Polsce, która z SPZOZ została przekształcona w spółkę akcyjną i która chce zadebiutować na rynku NewConnect.

- Nasze działania mają doprowadzić do tego, że w Poznaniu będzie działać placówka o bardzo wysokim standardzie świadczonych usług, która będzie mogła je świadczyć dla zdecydowanie większej liczby osób i będzie mogła rozwijać te dziedziny w onkologii, które do tej pory były traktowane po macoszemu. Myślimy głównie o rehabilitacji onkologicznej, czy diagnostyce inwazyjnej. To, co nas różni od krajów Europy Zachodniej, to stopień zaawansowania choroby w momencie stawiania rozpoznania, oraz opieka po leczeniu. Chcemy stworzyć miejsce, w którym pacjent po zakończonym leczeniu będzie mógł wykonywać badania kontrolne, prowadzić rehabilitację, korzystać z porad psychologa, czy dietetyka – poinformował w środę 9 marca 2016 roku na konferencji prasowej prezes spółki Dariusz Godlewski.

Prowadzona w ośrodku inwestycja o wartości 14 mln zł obejmuje przebudowę istniejących pomieszczeń, rozbudowę i termomodernizację budynku oraz zakup specjalistycznych urządzeń medycznych. Po zakończeniu rozbudowy powierzchnia placówki ma się zwiększyć z obecnych około 2 tys. m kw. do około4,5 tys. m kw. Planowane jest zatrudnienie około 30 nowych osób.

OPEN zatrudnia obecnie około 70 osób. Udziela około 80 tysięcy porad rocznie. Do Poznania przyjeżdżają pacjenci z całego regionu i kraju, dużą grupę pacjentów stanowią też Polacy mieszkający za granicą. W ośrodku rozpoznawanych jest około 500 nowotworów rocznie - przede wszystkim w bardzo wczesnym stopniu klinicznego zaawansowania. Według Godlewskiego, po zakończeniu inwestycji liczba obsługiwanych pacjentów się podwoi.

- To wyjście naprzeciw tego, co przepowiada nam epidemiologia. Mamy do czynienia ze zwiększonym wzrostem zachorowalności na choroby nowotworowe. W Wielkopolsce jest to szczególnie widoczne, przewidywany wzrost zachorowalności jest blisko dwukrotnie większy niż dla reszty kraju. Wynika to między innymi ze struktury demograficznej regionu"- powiedział Godlewski.

W dalszych planach spółki jest stworzenie sieci ośrodków na terenie kraju. Do 2020 roku mają powstać przynajmniej dwie takie placówki.

Rozbudowa obiektu możliwa jest dzięki środkom pozyskanym ze sprzedaży akcji. Jak poinformował w środę 9 marca 2016 Godlewski, dzięki sprzedaży około 3,7 mln akcji udało się pozyskać ponad 4,5 mln zł.

- Moment, w którym zbywaliśmy nasze akcje był chyba najgorszym, jaki tylko można było sobie wyobrazić. Grudzień 2015 roku na rynkach finansowych był katastrofalny. Do zbycia pozostało nam niecałe 5 mln akcji, będziemy chcieli nimi zainteresować prywatnych inwestorów – powiedział.

Jak dodał, blisko 500 tysięcy akcji nabyli pracownicy spółki. Największym udziałowcem OPEN pozostaje wielkopolski samorząd, posiadając blisko połowę udziałów.

Spółka istnieje od 1998 roku. Prowadzi specjalistyczną działalność w zakresie profilaktyki, diagnostyki i leczenia nowotworów złośliwych, działalność edukacyjną w zakresie promocji zdrowia i profilaktyki nowotworów złośliwych, organizuje i prowadzi kursy dokształcające.(pap)

Dowiedz się więcej z książki
Ekonomia zdrowia i opieki zdrowotnej
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł