"Większości z nich zarzuca się świadome działanie na szkodę państwa, polegające na wyłudzaniu środków w ramach refundacji leków. Oskarża się ich o zdefraudowanie 4,02 mln euro” - poinformowało w komunikacie centralne biuro śledcze (DCIAP), które prowadziło dochodzenie.

Części oskarżonych postawiono zarzuty przynależności do organizacji przestępczej, fałszowania dokumentów, a także nielegalnego posiadania broni palnej. Na wniosek pięciu regionalnych przedstawicielstw funduszu zdrowia od 16 oskarżonych zażądano odszkodowania za wyłudzone środki.

Śledztwo w sprawie tej grupy przestępczej ruszyło w marcu br. Ustalono, że nielegalny proceder prowadzony był w latach 2010-2012. Podczas przeszukań w ponad 30 aptekach i w domach podejrzanych znaleziono dokumenty potwierdzające fałszerstwa. Śledczy zabezpieczyli też nielegalną broń palną, a także 14 niezarejestrowanych luksusowych samochodów oraz jacht.

Prowadzonych jest obecnie prawie 30 dochodzeń w sprawach defraudacji środków z budżetu portugalskiego resortu zdrowia. Skalę tych defraudacji szacuje się na ponad 100 mln euro.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)