Akcje warszawskiej Polfy należały dotąd do Polskiego Holdingu Farmaceutycznego oraz Skarbu Państwa. Skarb Państwa bezpośrednio posiadał 5,14 proc. akcji, a PHF odpowiedzialny za prywatyzację spółki – 80 proc. Właścicielem PHF jest w 100 proc. resort skarbu.

"Dzisiejsze wydarzenie oznacza dość duże przychody z bardzo udanej prywatyzacji. Warto było powtórzyć ten proces prywatyzacji, gdyż dopiero przy drugim podejściu został on rozstrzygnięty i państwa firma okazała się najlepsza" - powiedział w czwartek podczas uroczystego podpisania umowy wiceminister skarbu Jan Bury.

Dodał, że oferta Polpharmy okazała się najatrakcyjniejsza spośród firm z całego świata, jakie odpowiedziały na zaproszenie do udziału w procesie prywatyzacji. Przypomniał też, że celem Polskiego Holdingu Farmaceutycznego była prywatyzacja trzech Polf: Pabianic, Warszawy i Tarchomin.

"Polfa Pabianice został już sprywatyzowana. Obecna prywatyzacja kończy pewien etap doświadczenia państwa - jako właściciela - z farmacją w Polsce. Mamy przed sobą jeszcze jedną prywatyzację - Polfy Tarchomin. W przypadku tej ostatniej prywatyzacja może być trudna. Zanim ją przeprowadzimy, czeka nas w najbliższym roku, może nawet w ciągu dwóch lat, głęboka restrukturyzacja Polfy Tarchomin" - powiedział wiceminister. Dodał, że w perspektywie dwóch lat firma ta powinna zostać sprywatyzowana.

Bury zaznaczył, że nowy inwestor Polfy Warszawa zapewni jej rozwój i nowe inwestycje. "Dotyczy to również załogi, która nie wspierała zbyt mocno procesu prywatyzacji. Czasem odwiedzała resort Skarbu Państwa z wizytą towarzyską, czasem po swojej wizycie zostawiała wspomnienia. Ale wierzę mocno, że ta załoga kiedyś powie, że to był dobry inwestor dla Polfy Warszawa" - podkreślił Bury.

Przeciw prywatyzacji Polfy Warszawa protestowali byli jej związkowcy. Obawiali się m.in. utraty pracy.

Jak powiedział w czwartek przewodniczący Rady Nadzorczej Polpharmy Jerzy Starak, Polfa Warszawa, działając w ramach Grupy Polpharma, zyskuje dostęp do wszystkich rynków, na których Grupa jest obecna, przede wszystkim w Europie Środkowo-Wschodniej, Azji Centralnej i na Kaukazie.

Przedstawiciele Polpharmy podkreślili, że firma ta zaproponowała nie tylko najlepsze warunki cenowe, ale też przedstawiła plan nakładów inwestycyjnych na rozwój Polfy Warszawa w wysokości kilkudziesięciu milionów złotych. W umowie sprzedaży akcji Polfy Warszawa zawarte zostały również gwarancje zatrudnienia dla jej pracowników.

Prywatyzacja Polfy rozpoczęła się w 2009 r. Wtedy ofertę zakupu złożyły trzy podmioty z branży farmaceutycznej, jednak były one niesatysfakcjonujące, dlatego przetarg w lipcu 2010 r. zakończono bez wyłonienia zwycięzcy. We wrześniu 2010 r. wystosowano ponowne zaproszenie do zakupu Polfy. W maju 2011 r. do PHF wpłynęło pięć ofert wiążących, a w październiku PHF podpisał umowę z Polpharmą upoważniającą do zakupu Polfy. W marcu UOKiK wydał zgodę na to przejęcie pod warunkiem sprzedania przez Polfę praw do trzech leków w ciągu 18 miesięcy.

Polfa Warszawa to jedna z największych firm farmaceutycznych w kraju. Główna siedziba przedsiębiorstwa, z zakładami produkcyjnymi włącznie, znajduje się w Warszawie.

Polpharma jest liderem polskiego rynku farmaceutycznego oraz największym polskim producentem leków generycznych, aktywnie działającym na rynkach zagranicznych, w szczególności w regionie Europy. (PAP)