- W regionie spośród 342 podmiotów zapewniających opiekę lekarzy rodzinnych na podpisanie kontraktów zdecydowało się 149. Mając na uwadze dobro pacjentów jesteśmy gotowi do podpisania umów z pozostałymi świadczeniodawcami; muszą oni jednak pamiętać, że zmieniły się okoliczności prawne – powiedział Zieliński.

Przypomniał, że "oferta złożona przez NFZ była aktualna do północy". Jego zdaniem, nie można wykluczyć, że świadczeniodawcy, którzy po tym terminie zdecydują się na podpisanie umów "będą musieli złożyć pełny wniosek na zawarcie umowy".

Na Podkarpaciu dla pacjentów uruchomiono specjalną infolinię; przez całą dobę można dzwonić pod numer 800 804 009. Pacjenci, których gabinety POZ nie podpisały kontraktów, mogą korzystać z innych przychodni, szpitalnych izb przyjęć lub szpitalnych oddziałów ratunkowych. Informacje o świadczeniodawcach, którzy podpisali kontrakty są na stronie internetowej oddziału NFZ.

W podkarpackim NFZ w Nowy Rok pracują osoby odpowiedzialne za kontraktowanie usług z świadczeniodawcami POZ.

W regionie najtrudniejsza sytuacje jest w Tarnobrzegu i Mielcu, tam umów z NFZ nie podpisał tam żaden świadczeniodawca. W obu miastach opiekę pacjentom mają zapewnić miejscowe szpitale.

Czytaj: Zarządzenie prezesa NFZ: POZ w izbach przyjęć i SOR-ach >>>

Z kolei w powiecie mieleckim podstawową opiekę zdrowotna zapewnia jeden podmiot, a w powiecie tarnobrzeskim - cztery; w 2014 roku w tym powiecie było ich 11.

Natomiast w przypadku pozostałych świadczeń podkarpacki oddział NFZ zaaneksował 100 procent kontraktów. Szpitale, placówki ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, opieki pielęgnacyjno-opiekuńczej, opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień mają umowy wieloletnie; w 2015 roku podpisały jedynie aneksy do nich.

 

Podkarpacki NFZ na świadczenia medyczne w 2015 roku przeznaczył 3,4 mld zł; 85 mln zł więcej niż w 2014 roku. Z tej kwoty 1,6 mld zł, 45 mln zł więcej niż w roku ubiegłym, otrzymają szpitale. Na potrzeby podstawowej opieki zdrowotnej zaplanowano w tym roku 3,5 mln zł więcej, niż w 2014 roku, z około 417 mln zł do ponad 421 mln zł.(pap)

Więcej informacji na temat umów w zakresie POZ na rok 2015 tutaj: www.zdrowie.abc.com.pl