W zeszłym roku zebrano 50 mln 600 tys zł. W tym roku środki będzie zbierać 1800 sztabów, 43 za granicą. Już teraz można licytować przedmioty wystawione na aukcjach charytatywnych m.in. bolid F1, 16 syrenek narodowych przygotowanych przez Warszawę na czas mistrzostw Euro 2012, rejs okrętem podwodnym.

W środę szef WOŚP Jurek Owsiak podkreślił, że w tym roku połowa zebranych pieniędzy zostanie przeznaczona na leczenie dzieci m.in. na wymianę sprzętu, który fundacja zakupiła przed laty. Druga połowa będzie przeznaczona na poprawę jakości opieki medycznej nad osobami starszymi.

Owsiak podkreślił, że w Polsce istnieje 35 oddziałów geriatrycznych z około 750 łóżkami; pracuje tam jedynie około 270 geriatrów. Tymczasem ludzie starsi to około 13 proc. społeczeństwa i z każdym rokiem będzie ich przybywać. "Jeśli zbierzemy tyle pieniędzy, co w zeszłym roku, wywrócimy te oddziały do góry nogami. Pokażemy jak powinny wyglądać takie miejsca w XXI wieku" - powiedział Owsiak.

Dodał, że fundacja planuje kupić m.in. materace przeciwodleżynowe, regulowane lóżka, wózki inwalidzkie, ultrasonografy przyłóżkowe. (PAP)