Spotkanie, w którym uczestniczyli też eksperci, lekarze, działacze oraz rodzice wcześniaków, odbyło się pod hasłem "Mleko mamy jako element terapii żywieniowej wcześniaków".

- Codziennie rodzą się dzieci, które z różnych powodów przychodzą na świat zbyt wcześnie – mówiła Kornhauser-Duda. - Kilkakrotnie miałam okazję spotkać się na oddziałach szpitalnych z wcześniakami i ich rodzicami. Są to dla mnie wyjątkowe chwile. Ogromne wrażenie robi atmosfera, która panuje na oddziałach, gdzie wraz z rodzicami i lekarzami o życie walczą maluszki. To chwile ciszy, wzruszenia, szeptem wypowiadanych słów, na głos czytanych bajek. Ale przede wszystkim jest to nadzieja i wiara w to, że uda się uratować nowo narodzone życie - mówiła.

- Wszyscy lekarze podkreślali, że tym maluchom potrzebna jest profesjonalna medyczna pomoc – często specjalistyczna interwencja. Z drugiej strony niezwykle ważna jest obecność, czułość obojga rodziców i – co wybrzmiało we wszystkich tych rozmowach – mleko mamy. Badania potwierdzają, że kobiece mleko jest najlepszym pożywieniem dla - zarówno zdrowych, jak i chorych - przedwcześnie urodzonych maluchów. Jest również naturalnym środkiem leczniczym – zaznaczyła.

- Tym mamom, które nie mają jeszcze mleka ze względu na przedwczesny poród pomagają banki kobiecego mleka – przypomniała, dodając, że na znak solidarności z wcześniakami i ich rodzinami Pałac Prezydencki w czwartek 17 listopada 2016 roku wieczorem zostanie podświetlony na fioletowo.

Prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego profesor dr hab. Maria-Katarzyna Borszewska-Kornacka zaznaczyła, że dzieci urodzone przedwcześnie przebywają czasem kilkanaście tygodni na oddziałach neonatologicznych, ale największe problemy zaczynają się po wypisie do domów. Wtedy to rodzice muszą sprostać trudnemu zadaniu, jakim jest opieka nad dzieckiem urodzonym przedwcześnie.

- Staramy się przygotować rodziców do tej roli. Rodzice, zwłaszcza mama, to niezwykle ważne ogniwo w procesie terapeutycznym, który trwa czasem bardzo długo. Jej obecność, dotyk, ale przede wszystkim pokarm – nawet kilka kropel – są niezwykle istotne dla zdrowia dzieci. Po wypisie dziecka do domu rozpoczynają się problemy, związane ze zwiększoną zachorowalnością wcześniaków. Właśnie jesień, zwłaszcza październik, listopad i grudzień to miesiące, w których zachorowalność dzieci jest największa – podkreśliła.

Jak przekonywali uczestnicy konferencji, najlepszym środkiem walki z wysoką zachorowalnością wśród wcześniaków, jest karmienie mlekiem matki. Podkreślano, że jest to pokarm, którego nie da się wyprodukować podczas procesu technologicznego, jest także naturalnym środkiem leczniczym, zawierającym w sobie nie tylko składniki odżywcze, ale także hormony, aktywnie czynne białka i substancje odpornościowe.

W Polsce co dziesiąte dziecko rodzi się przed zakończeniem 37 tygodnia ciąży – dzieci te są bardziej narażone na wiele chorób. Podkreślono, że jeśli nie jest możliwe żywienie dziecka mlekiem biologicznej matki, pokarmem drugiego wyboru powinno być mleko z profesjonalnego banku mleka.

- Mamy w tym momencie sześć działających placówek i kilka, które niedługo powstaną. To trochę za mało. Banki mleka są dla wąskiej grupy dzieci, ale są dla tych najbardziej potrzebujących. Racjonalnie byłoby zorganizować je tak, jak stacje krwiodawstwa – jeden bank w każdym regionie - przekonywała dr Aleksandra Wesołowska, prezes Fundacji Banku Mleka Kobiecego i członek zarządu Europejskiego Stowarzyszenia Banków Mleka.

Podkreśliła, że jednym z problemów, z jakimi boryka się fundacja, jest brak odpowiedniej legislacji w Polsce.
- Toczą się prace na ten temat. Został powołany zespół ekspertów przy Głównym Inspektoracie Sanitarnym. Natomiast ostatnie regulacje, które pozwalają sfinansować procedurę żywienia mlekiem biologicznej mamy i mlekiem z banku mleka to – mam nadzieję – procedury, który przyczynią się do rozwojów banków mleka.(pap)