Inwestycja, w ramach której powstał nowy blok operacyjny, obejmowała między innymi przebudowę części istniejącego już pawilonu z przystosowaniem do nowej funkcji, czyli zaplecza bloku operacyjnego i centralnej sterylizatorni, rozbudowę pawilonu między innymi o blok operacyjny z zapleczem technicznym, salą wybudzeń i centralną sterylizatornią. Całkowita wartość projektu to ponad 14 mln zł, z czego ponad 11,7 mln zł stanowiły pieniądze unijne.

Ordynator oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej, z-ca dyrektora korfantowskiej placówki ds. medycznych dr Marek Czerner wyjaśnił, że na nowo otwartym bloku są dwie sale operacyjne o pełnych parametrach oraz mniejsza, dla pacjentów, którzy wymagają drobnych zabiegów w trybie ambulatoryjnym i pacjentów septycznych.
- To całkiem nowe sale, w bardzo nowoczesnym standardzie – zapewnił.

Dodał, że otwierana w poniedziałek inwestycja ma podnieść komfort pracy lekarzy.
- Dla ortopedii bardzo istotna jest przestrzeń. Sala operacyjna musi być duża. Musimy mieć miejsce dla dodatkowych urządzeń, takich jak np. artroskop czy tzw. podgląd rentgenowski ramieniem C. Nasze nowe sale taki komfort przestrzeni zapewniają – powiedział Czerner.

Blok nie jest jeszcze wyposażony. Nastąpi to, jak zapewnił marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła, już w najbliższym czasie, w ramach kwoty 14 mln zł obejmującej całość inwestycji. Zdaniem Czernera pierwsze operacje w nowym bloku mogą się odbyć na początku stycznia 2015 roku.

Przewodniczący sejmiku województwa opolskiego Bogusław Wierdak podkreślił, że w placówce w Korfantowie od lat pracują wysokiej klasy specjaliści, którzy w ostatnich latach wykonywali jednak zabiegi w – jak określił to - nieodpowiednich warunkach.
- Przez to kolejki do zabiegów wszczepiania endoprotez tak się wydłużyły, że zapisy przyjmowane są na 6 lat do przodu. A to jest niedopuszczalne – powiedział Wierdak.

Zaznaczył, że nowy blok operacyjny da możliwość wykonywania zdecydowanie większej ilości zabiegów.
- To będzie uzależnione oczywiście od dodatkowych pieniędzy, o których rozmawialiśmy już z NFZ – powiedział Wierdak i dodał, że liczy, iż dzięki temu kolejki w najbliższych latach uda się znacznie zmniejszyć, a docelowo zlikwidować.

- Jeśli faktycznie finansowanie z NFZ byłoby większe, to – przy tych warunkach, z nowym blokiem operacyjnym – możemy o 100 procent zwiększyć ilość operacji, czyli wykonywać ich drugie tyle co teraz – zapewnił dr Czerner.

W Opolskim Centrum Rehabilitacji w Korfantowie działają cztery oddziały. Prócz oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej są to oddziały: rehabilitacji narządu ruchu, rehabilitacji ogólnoustrojowej i rehabilitacji dziennej. Placówka świadczy usługi w zakresie chirurgii ortopedycznej, rehabilitacji narządu ruchu, rehabilitacji neurologicznej oraz opieki ambulatoryjnej obejmującej poradnię ortopedyczną dla dorosłych i dzieci, neurologiczną i rehabilitacyjną z gabinetami usprawniania leczniczego.


W Centrum zatrudnionych jest 205 osób. Rocznie placówka przyjmuje 4,5 tysiąca pacjentów - głównie z województwa opolskiego, ale też z Dolnego Śląska oraz obrzeży województwa. łódzkiego i wielkopolskiego. Jak powiedział Czerner w Korfantowie rocznie wykonywanych jest po 400 endoprotez kolan i endoprotez biodra. Placówka prowadzi też kursy i szkolenia dla lekarzy z całej Polski.(pap)