Jak przekazała Magdalena Rozumek z Wielkopolskiego OW NFZ, "rosnąca liczba wydanych EKUZ jest bardzo dobrym sygnałem, ponieważ oznacza, że coraz więcej osób wyjeżdża poza Polskę z ochroną, jaką daje karta".

 

W 2016 r. Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ wydał ponad 268 tys. sztuk EKUZ, w 2017 r. – 315 218, czyli o ponad 47 tys. więcej. Tylko w pierwszych siedmiu dniach tego roku wystawionych zostało już 4,5 tys. kart.

 

Rozumek przypomniała, że większe zainteresowanie wydaniem karty, powoduje - zwłaszcza bliżej terminu rozpoczęcia ferii czy wakacji – dłuższy czas oczekiwania na wydanie karty. NFZ apeluje więc do wszystkich właścicieli kart o sprawdzenie terminu jej ważności. W Wielkopolsce ferie zimowe rozpoczną się w tym roku 10 lutego i potrwają do 25 lutego.

 

"Jeśli mają państwo EKUZ wydaną już wcześniej, np. latem ubiegłego roku, prosimy o sprawdzenie daty ważności karty zanim udacie się po nową. Zdarza się coraz częściej, że osoby mające ważną jeszcze kartę, niepotrzebnie przyjeżdżają do oddziału lub delegatur po nową. Dzięki ubiegłorocznej zmianie w przepisach okres ważności karty wydawanej np. osobom zatrudnionym na umowę o pracę lub prowadzących działalność gospodarczą – został wydłużony do jednego roku. Sprawdzenie ważności posiadanej karty zaoszczędzi czas" – zaapelowała Rozumek.

 

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest potwierdzeniem ubezpieczenia w powszechnym systemie ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce, czyli kraju członkowskim Unii Europejskiej. Wyjeżdżając do państw Wspólnoty i zrzeszonych w EFTA, w przypadku nagłym zostaniemy potraktowani tak, jak pacjenci tego państwa.

 

NFZ przypomina, by przed wyjazdem sprawdzić, jakie zabiegi w danym państwie jest refundowane, czyli znajduje się w koszyku tzw. świadczeń gwarantowanych. "Może się bowiem zdarzyć, że za niektóre świadczenia będziemy musieli zapłacić lub do nich dopłacić – na zasadach takich, jak mieszkańcy danego państwa" – dodała Rozumek. (PAP)