- Wprowadzamy zmiany w systemie kolejkowym, zmiany w systemie onkologicznym i przez najbliższe miesiące będziemy bardzo poważnie i bardzo szczegółowo monitorować to, co się będzie działo w systemie ochrony zdrowia. Bo wprowadzamy duże zmiany i chcemy je wprowadzać razem z lekarzami, którzy będą pracowali w tym systemie - od lekarza rodzinnego przez specjalistów do szpitala - powiedział Neumann na konferencji prasowej po zakończeniu negocjacji.

Neumann zwrócił uwagę, że monitoring ma umożliwiać poprawę ewentualnych niedogodności dla pacjentów.
- Po to, żeby pacjenci rzeczywiście mieli szybką pomoc i szybką diagnostykę, i szybkie leczenie, a kolejki do lekarzy specjalistów, dzięki współpracy także lekarzy rodzinnych, zostały znacząco skrócone. To jest zadanie na najbliższe miesiące - tłumaczył.

Więcej na temat umów w zakresie POZ na rok 2015 czytaj: www.zdrowie.abc.com.pl

Wiceszef resortu zdrowia poinformował też, że na początku stycznia 2015 wydano już prawie 600 zielonych kart leczenia onkologicznego.
- To pokazuje, że ten system ruszył. Pakiet onkologiczny 2 stycznia 2015 w Polsce ruszył, te zmiany zostały zapoczątkowane - zaznaczył Neumann.

 

W jego ocenie po zakończeniu negocjacji z lekarzami z Porozumienia Zielonogórskiego możliwe jest "większe zrozumienie i mniej emocji" dla wprowadzanych zmian w systemie ochrony zdrowia.
- Są one dobre dla pacjenta i tylko dlatego, że są dobre dla pacjenta byliśmy tak twardzi i uparci. Te zmiany mają służyć pacjentom - dodał Neumann. (pap)