We wtorek przypadła piętnasta rocznica śmierci tragicznie zmarłego ordynariusza diecezji radomskiej bp. Jana Chrapka. Tradycyjnie w tym dniu wręczana jest nagroda Viventi Caritate. 

Laureatka tegorocznej nagrody, Lucyna Wiśniewska, ma 61 lat. Jest lekarzem neurologiem, przed wiele lat pracowała w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu, do 2005 roku była zastępcą dyrektora tej placówki. Obecnie kieruje Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Radomiu. 

Należy do współtwórców radomskiej organizacji Środowiska Inicjatywa, działa w Katolickim Stowarzyszeniu Lekarzy Polskich. Od 17 lat wspólnie z innymi medykami organizuje tzw. białe niedziele, podczas których lekarze specjaliści wyjeżdżają do małych miejscowości i udzielają bezpłatnych porad miejscowym pacjentom. 

Wiśniewska w latach 90. pełniła m.in. funkcję lekarza wojewódzkiego województwa radomskiego. Później została zastępcą dyrektora Mazowieckiego Centrum Zdrowia Publicznego w Warszawie i Radomiu. 

W wyborach parlamentarnych w 2005 została wybrana do Sejmu V kadencji z listy PiS z okręgu radomskiego. Dwa lata później przeszła do Prawicy Rzeczypospolitej. 

.Nagrodę "Viventi Caritate" przyznaje kapituła Funduszu im. bp. Jana Chrapka, działającego od 2001 roku przy Caritas diecezji radomskiej. 

Wyróżnienie jest przyznawane osobom i instytucjom, które w sposób szczególny wykazują się aktywnością na polu działalności charytatywnej, społecznej, kulturalnej czy wychowawczej

Nazwa nagrody nawiązuje do słów biskupa Chrapka: "Dzielmy się miłością, aby otaczający nas świat ludzi wszelako potrzebujących stał się piękniejszym i bardziej braterskim, a dobro wspólne mogło być nie tylko bronione, ale także wzbogacone naszą odpowiedzialną troską, inspirowaną wrażliwością serca kształtowanego Ewangelią". 

Po raz pierwszy Nagroda "Viventi Caritate" została wręczona w 2005 roku. Otrzymali ją dyrektor Ogródka Jordanowskiego w Radomiu - Jerzy Iwański i dyrektorka Katolickiej Świetlicy Profilaktyczno-Wychowawczej w Radomiu - siostra Urszula Krajewska ze Zgromadzenia Sióstr św. Michała Archanioła. W 2015 roku nagroda trafiła do Radomskiego Stowarzyszenia Budujemy Przystań, działającego na rzecz z osób z mózgowym porażeniem dziecięcym. 

Biskup Jan Chrapek był ordynariuszem diecezji radomskiej w latach 1999-2001. Zginął 18 października 2001 rokuk w wypadku samochodowym w miejscowości Siekluki koło Białobrzegów. Miał 53 lata. (pap)