Nowela doprecyzowuje także przepisy dotyczące organizacji pożytku publicznego, które prowadzą działalność leczniczą, np. hospicja.

Obowiązkowe ubezpieczenie podmiotów prowadzących szpitale od zdarzeń medycznych jest konsekwencją przepisów ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Zgodnie z nimi pacjenci mogą występować do wojewódzkich komisji orzekających o ustalenie odszkodowania za niewłaściwe leczenie.

Założenia do noweli przewidują, że ubezpieczenia od zdarzeń medycznych nie będą obowiązkowe. W przypadku braku polisy pełną odpowiedzialność będą ponosiły szpitale. MZ podkreśla, że takie rozwiązanie pozostawia podmiotowi prowadzącemu szpital swobodę w podejmowaniu decyzji, czy odpowiedzialność wobec pacjentów będzie ponosiła lecznica, czy ubezpieczyciel.

MZ podkreśla, że w praktyce okazało się, że taki produkt ubezpieczeniowy oferuje szpitalom tylko PZU S.A., a proponowane składki przekraczają możliwości finansowe lecznic. Większość z nich do tej pory nie wykupiło ubezpieczenia, a to jest podstawą do wykreślenia z rejestru podmiotów prowadzących działalność leczniczą. Resort zdrowia ocenia, że z czasem pojawią się także oferty innych ubezpieczycieli.

Założenia do noweli ustawy o działalności leczniczej przewidują także, że organizacje pożytku publicznego, prowadzące np. hospicja, będą podlegały w pełnym zakresie przepisom ustawy o działalności leczniczej, nie posiadając jednocześnie statusu przedsiębiorcy. MZ informuje, że ta zmiana była postulowana przez organizacje.

Instytucje prowadzące hospicja zgłaszały obawy, że w związku z obecnymi przepisami ustawy o działalności leczniczej nie będą mogły legalnie korzystać z pracy wolontariuszy, pieniędzy pochodzących z darowizn oraz z odpisu 1 proc. podatku.

"Hospicja muszą mieć możliwość świadczenia bardzo ważnej społecznie funkcji, którą dzisiaj pełnią. Z pewnością trzeba poprawić prawo, tak aby hospicja miały zapewnione stabilne warunki funkcjonowania. Na pewno zrobimy wszystko, aby po 1 lipca hospicja funkcjonowały nadal bez zakłóceń" - podkreślił w wywiadzie dla PAP minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. (PAP)

pro/ itm/ jra/