We wtorek 2 listopada 2016 podczas briefingu przed siedzibą ministerstwa prezes Stowarzyszenia Pacjentów z Chorobami Serca i Układu Krążenia EkoSerce Marian Saska przekonywał, że resort nie wsłuchuje się w głos pacjentów kardiologicznych. Oceniał, że kardiologia jest niedoinwestowana, mimo iż osoby z chorobami serca stanowią znaczną liczbę wszystkich chorych. Pacjenci natomiast apelowali "o zaprzestanie łamania podstawowych zasad demokracji". 

W odpowiedzi na to rzeczniczka resortu Milena Kruszewska podkreśliła, że minister zdrowia "wsłuchuje się w każdy merytoryczny głos".
- Stowarzyszenie dopiero co powstało i nie zgłaszało wcześniej uwag do działań resortu w zakresie wyceny świadczeń kardiologicznych - dodała. 

Rzeczniczka zaprzeczyła także informacjom stowarzyszenia, że resort nie odpowiedział na petycję pacjentów, jaką EkoSerce przekazało pod koniec czerwca 2016 (organizacja szacuje, że dotychczas petycję podpisało kilkanaście tysięcy osób). 
- Ze zdziwieniem odebraliśmy apel o zaprzestanie łamania podstawowych zasad demokracji. Oznacza to, że przedstawiciele tej grupy pacjentów obecni na zorganizowanym przez siebie briefingu dla mediów nie zapoznali się niestety z procedurami dotyczącymi wycen, które opisane zostały w odpowiedzi na ich petycję - ocenia Kruszewska. 

Rzeczniczka zapewniła, że wszelkie działania podejmowane w tym zakresie przez resort są zgodne z prawem i odbywają się w pełnej otwartości na merytoryczny dialog. 

Nową wycenę taryf dla procedur kardiologii inwazyjnej przeprowadziła Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT). Jednocześnie pod koniec czerwca 2016 centrala Narodowego Funduszu Zdrowia opublikowała zarządzenie prezesa NFZ, w którym również zmieniono rozliczanie procedur kardiologicznych. 

Zdaniem ministerstwa zdrowia część świadczeń kardiologicznych była przeszacowana, a nowa wycena urealnia koszty tych procedur. Wiceminister Marek Tomabarkiewicz zapewniał, że nie widzi zagrożenia dla funkcjonowania i rozwoju polskiej kardiologii w związku ze zmianą wyceny. Resort wskazywał jednocześnie, że weryfikowana jest wycena także innych świadczeń; podwyższone mają być wyceny np. wysokospecjalistycznych świadczeń pediatrycznych oraz w opiece długoterminowej. (pap)