10 czerwca 2017 Po południu, na Wałach Chrobrego w Szczecinie zostanie zainaugurowana "Trasa Czerwonej Nitki", która jest elementem ogólnopolskiej kampanii społecznej "Twoja krew, moje życie".

Zdaniem Radziwiłła, sobotnie wydarzenie to doskonała okazja do przybliżenia tematyki krwiodawstwa i skonfrontowania posiadanej wiedzy z rzeczywistością.

- Zbliżają się wakacje – więcej podróżujemy, a część stałych dawców przebywa na urlopach. Pamiętajmy jednak, że krew jest potrzebna każdego dnia. Dlatego angażujmy się w krwiodawstwo i pokażmy, że łączy nas krew, która ratuje życie - przekonuje minister, cytowany w komunikacie resortu zdrowia.

Szczecinianie na Wałach Chrobrego będą oddawać krew w mobilnych punktach pobierania krwi. Zaplanowano także koncerty, na których wystąpią m.in. Mrozu i zespół Bubliczki. Przygotowane będą także strefy aktywności i animacji dla dzieci i młodzieży. Chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach i pokazach sportowych, będą także symulatory bezpiecznej jazdy.

- Uważam, że każda okazja, żeby poruszać temat krwiodawstwa jest dobra – przekonuje krwiodawca rekordzista Jacek Schmidt, który oddał największą ilość krwi i jej składników w Europie wśród żołnierzy. Schmidt w ciągu 30 lat regularnego oddawania krwi oddał już 157 litrów.
- Kiedyś krew mojego ojca uratowała mi życie. Teraz ja w ten sam sposób mogłem pomóc już 70 osobom. To wspaniałe uczucie – podkreślił.

 [-DOKUMENT_HTML-]

Impreza rozpocznie się o godzinie 13 w sobotę 10 czerwca 2017 roku na Wałach Chrobrego w Szczecinie. Organizatorami wydarzenia są Ministerstwo Zdrowia oraz Narodowe Centrum Krwi.

Ogólnopolska kampania promująca honorowe krwiodawstwo "Twoja krew, moje życie" jest realizowana w ramach programu polityki zdrowotnej "Zapewnienie samowystarczalności Rzeczypospolitej Polskiej w krew i jej składniki na lata 2015-2020", finansowanego przez ministra zdrowia. Realizatorami kampanii społecznej są Narodowe Centrum Krwi oraz 21 Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. (pap)