- To porażająco duża kwota, jak sobie uświadomić, że zebrały ją dzieci wraz ze swoimi rodzicami, dziadkami. Okazuje się, że to jest ogromna siła młodych ludzi - powiedział założyciel i prezes Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia w Lublinie, franciszkanin o. Filip Buczyński.

Pieniądze ze zbiórek są przeznaczane przede wszystkim na zakup leków, które – jak zaznaczył o. Buczyński - czasami miesięcznie kosztują kilkanaście tysięcy zł. Z funduszy tych jest też kupowany lub naprawiany sprzęt rehabilitacyjny, a także kupowane są środki higieniczne i opatrunkowe dla podopiecznych hospicjum.

Zdaniem o. Buczyńskiego w akcji liczy się też wymiar edukacyjny. - „Dziesiątki tysięcy młodych ludzi z Lubelszczyzny mogą uczyć się empatii, nie tylko poprzez element współczucia, pochylenia nad swoim chorym kolegą czy koleżanką, ale bardzo wymiernie i praktycznie, gdzie mogą sami czasem z czegoś zrezygnować, żeby ten swój grosz wrzucić do puszki – zaznaczył.

Każda szkoła, która uczestniczy w akcji, przeprowadza zbiórkę według własnego pomysłu. W wielu placówkach uczniowie i nauczyciele organizują z tej okazji kiermasze prac plastycznych lub ciast, a także przedstawienia teatralne, spotkania i zabawy, podczas których zbierają datki na rzecz hospicjum. Akcja potrwa do końca kwietnia 2015.

Pieniądze będą zbierane w szkołach, które zdecydują się wziąć udział w akcji wypełniając odpowiedni kwestionariusz. Otrzymują wtedy specjalne oznakowane puszki i materiały promocyjne, wśród nich film opowiadający o działalności Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia w Lublinie.

- Dotychczas zgłosiło się 56 szkół. Czekamy na kolejne zgłoszenia i zachęcamy do udziału - powiedziała koordynatorka akcji Agata Łaguna, psycholog w Gimnazjum i Liceum im. Kazimierza Wielkiego w Lublinie, gdzie mieści się sztab akcji.

Do organizowania w szkołach zbiórek dla hospicjum zachęca też uczniów i nauczycieli lubelski kurator oświaty Krzysztof Babisz. Jego zdaniem akcja ta ma bardzo cenny wymiar społeczny i wychowawczy.
- To uczy samorządności. Uczniowie sami organizują różne wydarzenia, jak spektakle czy kiermasze, aby zebrać środki, których potrzebują ich rówieśnicy – powiedział Babisz.

Akcja „Twój dar serca dla hospicjum” prowadzona jest od 2009 roku. Każdego roku włączało się w nią od 150 do 300 szkół w regionie.
Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia powstało w 1997 roku. Jest jedynym hospicjum dla dzieci w Lubelskiem. Organizuje pomoc medyczną i psychologiczną swoim pacjentom, głównie w ich domach. Obecnie obejmuje opieką około 60 nieuleczalnie chorych dzieci oraz ich rodziny na terenie całej Lubelszczyzny.

W ubiegłym tygodniu w Hospicjum otwarty został stacjonarny oddział opieki. Znajduje się na nim pięcioro dzieci. Oddział może pomieścić 11 pacjentów. Jego budowa i wyposażenie kosztowały około 1,5 mln zł, a fundusze na ten cel pochodziły głównie ze zbieranych rokrocznie wpłat z odpisu 1 procenta podatku dochodowego.

Czytaj: Lublin: hospicjum dla dzieci ma oddział stacjonarny >>>

Działalność Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie jest częściowo finansowana z Narodowego Funduszu Zdrowia, ale znaczna część środków na opiekę nad dziećmi i ich rodzinami pochodzi od różnych darczyńców – osób prywatnych, firm, instytucji, fundacji - oraz z różnego rodzaju organizowanych zbiórek. (PAP)