- Od godziny 8 rano w sobotę 30 września 2017 roku do godziny 20 w poniedziałek 2 października 2017 roku, bez przerwy, czynny będzie specjalny numer telefonu - 661 881 054 – pod którym dyżurować będą nasi pracownicy, aby odpowiadać na wszelkie pytania dotyczące nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej – powiedziała rzeczniczka oddziału NFZ w Lublinie, Małgorzata Bartoszek.

Adresy punktów, gdzie można otrzymać pomoc w święta i w nocy, a także inne potrzebne informacje zamieszczone zostały na stronach internetowych lubelskiego NFZ: www.nfz-lublin.pl.

Pracownicy NFZ w Lubelskiem od początku września 2017 prowadzili akcję informacyjną dotyczącą zmian w opiece nocnej i świątecznej. Dyżurowali w specjalnie urządzonych stoiskach szpitalach w Lublinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Puławach, informowali za pośrednictwem lokalnych mediów.
- Szczególnie staraliśmy się, aby informacje o zmianach znalazły się w tych najbardziej lokalnych mediach, takich, które są najbliżej mieszkańców. Myślę, że udało nam się powiadomić mieszkańców, był odzew – zapewniła Bartoszek.

- Tych zmian nie jest dużo. Punkty świadczące nocną i świąteczną opiekę w większości będą w tych samych miejscach, co dotychczas. W innych miejscach będą w Lublinie, Zamościu, Kraśniku, Krasnymstawie, Rykach i Świdniku – dodała Bartoszek.

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, który spotkał się z dziennikarzami przed wprowadzeniem zmian, powiedział, że punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej będą teraz znajdowały się przy szpitalnych oddziałach ratunkowych, do nich bowiem często zgłaszali się pacjenci.
- To będzie pozwalało na naturalne kierowanie pacjentów - i to błyskawicznie - nie na SOR-y, gdzie ratuje się życie ludzkie, tylko do lekarza rodzinnego, gdzie można uzyskać pomoc adekwatną do stanu zdrowia pacjenta. To ma odciążyć szpitalne oddziały ratunkowe, takie były postulaty środowisk lekarskich – powiedział Czarnek.

- Będziemy na bieżąco monitorować jaki to będzie miało wpływ na działanie szpitalnych oddziałów ratunkowych i na działanie nocnej i świątecznej opieki medycznej - dodał wojewoda. (pap)

 [-DOKUMENT_HTML-]