Oddział posiadał dotąd jedną salę operacyjną i 20 łóżek, co nie wystarczało na potrzeby pacjentów, których jest coraz więcej. W połowie maja 2014 roku oddział zostanie przeniesiony do nowych, wyremontowanych pomieszczeń.

Generalny remont obejmował wymianę wszystkich instalacji, podłóg, przesunięcia ścian działowych, wymianę okien i drzwi.
- Najwięcej pracy wymagało utworzenie bloku operacyjnego z dwiema salami operacyjnymi wykonanymi według najwyższych światowych standardów - wyjaśniła Adriana Sikora, rzecznik szpitala.

Liczba łóżek na oddziale zwiększy się do 29. Zdaniem Sikory, pozwoli to na przyjęcie większej niż dotychczas liczby pacjentów (z około 1800 do około 2800 rocznie) i zwiększenie do około 1200 liczby zabiegów (obecnie jest ich wykonywanych 700-800 rocznie). Skrócić się ma także czas oczekiwania na hospitalizację.

Oddział jest jednym z trzech oddziałów torakochirurgicznych, ale jedynym w makroregionie, który wykonuje pełen zakres badań diagnostycznych i zabiegów operacyjnych z zakresu torakochirurgii. Leczy pacjentów z takimi schorzeniami jak między innymi rak płuc i przełyku, łagodne guzy płuc i guzy tchawicy, rozedma płuc, nienowotworowe zwężeń przełyku, przepukliny przeponowe czy zwężenia tchawicy.

Oddział jest częścią Centrum Urazowego w "Koperniku" - pełni 24-godzinne dyżury, zabezpieczając pacjentów z urazami wielomiejscowymi. Wykonywana jest na nim największa liczba operacji przełyku w Polsce, a 80 procent wszystkich leczonych to pacjenci z chorobami nowotworowymi.

Remont oddziału wraz z jego wyposażeniem w specjalistyczny sprzęt kosztował ponad 5 mln zł, z czego 85 procent pochodziło ze środków unijnych. (pap)