Lekarze, którzy nie podpisali jeszcze umów z NFZ, mają na to czas do czwartku 1 stycznia 2015 do godz. 20. W oddziałach wojewódzkich NFZ zorganizowano dla nich specjalnie dyżury.

Agnieszka Gołąbek poinformowała, że NFZ wciąż podsumowuje dane dotyczące umów przekazywanych funduszowi w nocy.
- Zbieramy raporty z 16 województw, to wymaga trochę pracy i musi chwilę potrwać, wszystko wymaga potwierdzenia i formalnego sprawdzenia - mówiła.

Na dane z NFZ czeka też resort zdrowia.
- Umowy wciąż spływają. Nie możemy podać oficjalnych danych, bo na razie ich nie znamy - powiedział w czwartek 1 stycznia 2015 rzecznik ministerstwa Krzysztof Bąk.

Podpisanie aneksów przedłużających umowy z NFZ na 2015 rok przez przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) oznacza, że od 2 stycznia 2015 będą one przyjmować pacjentów.

Więcej na temat umów w zakresie POZ na rok 2015 można przeczytać tutaj:  www.zdrowie.abc.com.pl

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz apelował do pacjentów, aby zmieniali swoich lekarzy, jeśli ci zdecydują się zamknąć przed nimi drzwi po 1 stycznia 2015. W ciągu roku można to bezpłatnie zrobić trzy razy.

Czytaj: Minister Arłukowicz do lekarzy POZ: podpisujcie kontrakty na 2015 rok >>>

Pacjentom, których lekarze zamkną gabinety po 1 stycznia 2015, opiekę zapewniać będą szpitalne oddziały ratunkowe, izby przyjęć oraz placówki nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej.

W oddziałach NFZ uruchomiono infolinie, by pacjenci w każdej chwili mogli dowiedzieć się, czy ich lekarz zdecydował się zamknąć przychodnię.

Według danych z czwartku 1 stycznia 2015 najgorsza sytuacja jest w województwie lubuskim. Umowy na 2015 rok aneksowało dotąd 25 procent placówek POZ z tych, które miały je zawarte w 2014 roku - poinformowała  rzeczniczka lubuskiego oddziału NFZ Sylwia Malcher-Nowak. - W piątek zostanie sporządzony kolejny raport dotyczący umów na POZ, gdyż niewykluczone, że część z nich została wysłana pocztą i nie jest jeszcze ujęta w wykazie - powiedziała rzeczniczka.

Czytaj: Lubuskie: 75 procent lekarzy rodzinnych bez umów z NFZ >>>

Zaledwie jedną trzecią (około 34 procent) umów podpisano w województwie opolskim - wynika z przekazanych w środę 31 grudnia 2014 danych z tamtejszego oddziału NFZ. Jak informowała rzeczniczka opolskiego NFZ Beata Cyganiuk do północy w nocy ze środy na czwartek (31 grudnia 2014/1 stycznia 2015) spośród 183 umów z lekarzami POZ podpisano 62.

Do godz. 16 w środę do 38 procent zwiększyła się liczba gabinetów POZ, które złożyły aneksy do umów wieloletnich w Podlaskiem. To 91 spośród 238 świadczeniodawców - informował rzecznik podlaskiego NFZ Adam Dębski.

W województwie warmińsko-mazurskim do środy 31 grudnia 2014 wieczorem aneksy przedłużające umowy podpisała ponad połowa przychodni podstawowej opieki zdrowotnej.

Umowy z NFZ na 2015 rok podpisało ponad 43 procent świadczeniodawców POZ w województwie podkarpackim – poinformował w czwartek 1 stycznia 2015 Dariusz Zieliński z podkarpackiego oddziału Funduszu.

- W regionie spośród 342 podmiotów zapewniających opiekę lekarzy rodzinnych na podpisanie kontraktów zdecydowało się 149. Mając na uwadze dobro pacjentów jesteśmy gotowi do podpisania umów z pozostałymi świadczeniodawcami; muszą oni jednak pamiętać, że zmieniły się okoliczności prawne – powiedział Zieliński. Przypomniał, że "oferta złożona przez NFZ była aktualna do północy". Jego zdaniem, nie można wykluczyć, że świadczeniodawcy, którzy po tym terminie zdecydują się na podpisanie umów "będą musieli złożyć pełny wniosek na zawarcie umowy".

Około połowa świadczeniodawców podstawowej opieki zdrowotnej w Lubelskiem miała w środę podpisane umowy z NFZ na 2015 rok. W województwie tym świadczenia w zastępstwie lekarza rodzinnego udzielać ma 51 placówek. Dla pacjentów uruchomiono też specjalną infolinię.

Na poziomie 60 procent usługi POZ zabezpieczone zostały w województwie pomorskim.

Na Dolnym Śląsku umów z NFZ na świadczenia medyczne nie podpisało 175 placówek POZ z 496 w regionie, co oznacza, że podpisano około 65 procent umów – wynika z danych opublikowanych w nocy ze środy na czwartek na stronie internetowej dolnośląskiego oddziału NFZ.

 

W województwie śląskim przedłużonych zostało 72 procent umów NFZ z lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej – informowała w środę późnym wieczorem rzeczniczka śląskiego oddziału Funduszu. Podpisano też ponad 60 umów na zastępstwo z SOR-ami, izbami przyjęć i nocną pomocą.

Z kolei łódzki NFZ podpisał umowy z 77 procentami gabinetów POZ w regionie. Pozwoli to na zapewnienie opieki dla 83 procent pacjentów – informowała w środę 31 grudnia 2014 wieczorem rzeczniczka Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Anna Leder.

Większość przychodni POZ po 1 stycznia 2015 będzie też czynna na Mazowszu i w Małopolsce. Wszystkie - w województwach: wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim i świętokrzyskim. (pap)