Kempa powiedziała, że obecnie minister zdrowia przygotowuje reformę ochrony zdrowia, której założenia będą prezentowane w trakcie roku. 

- Nie chciałabym wychodzić przed szereg, ale oczywiście znam główne założenie, to między innymi kwestia uporządkowania spraw związanych z zadłużeniem szpitali, bo to największa bolączka wszystkich organów prowadzących szpitale. Też kwestia związana z naszym hasłem wyborczym, czyli likwidacja NFZ. Dyskusje trwają, spotykamy się z przedstawicielami różnych środowisk medycznych - zaznaczyła. 

Według szefowej kancelarii premiera, przygotowywana reforma zdrowia będzie „najtrudniejszą z reform, jakie czeka rząd”.
- Mamy nadzieję, że totalna opozycja w Sejmie pozwoli nam pracować i przyjmować dobre rozwiązania - dodała. 
Przypomniała, że w minionym roku dla rządu najważniejsza była kwestia „inwestycji w rodzinę” i obniżenie wieku emerytalnego. 


Czytaj także:  Co musisz wiedzieć o reformie ochrony zdrowia?>>>


Kempa w niedzielę 8 stycznia 2017 roku wzięła udział w przekazaniu Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu nowoczesnego ambulansu. Życzyła personelowi, który będzie korzystał z tej karetki, aby służyła ona ratowaniu życia.
- Niech ten sprzęt pozwoli państwu jeszcze skuteczniej pracować - dodała. 

Zakupiony przez szpital ambulans kosztował prawie 500 tys. zł, większość pieniędzy (450 tys. zł) pochodziła z budżetu państwa, pozostała część z budżetu powiatu. 

Ambulans typu „C” bazuje na pojeździe Mercedes Benz Sprinter i – jak podkreślały władze COM w Jarosławiu - pod względem standardu i jakości wyposażenia stanowi perełkę wśród ambulansów ratownictwa medycznego w Polsce. 
Wśród wyposażenia karetki jest między innymi krzesełko kardiologiczne, przyścienny reduktor z przepływomierzem, pompa infuzyjna jednostrzykawkowa wraz z uchwytem do mocowania, materac próżniowy, aparat do szybkiego przetaczania płynów infuzyjnych i krwi oraz przenośny zestaw do ogrzewania płynów infuzyjnych. 

COM w Jarosławiu jest dysponentem 4 zespołów wyjazdowych Państwowego Ratownictwa Medycznego, które zabezpieczają mieszkańców powiatu jarosławskiego, a także zdarzenia na drogach na obszarze powiatu oraz na odcinku autostrady A4 od węzła Przeworsk do węzła Korczowa. 

Dwa ambulanse stacjonują w Jarosławiu, pozostałe w Radymnie i Pruchniku. Od drugiego półrocza 2017 roku kolejny zespół będzie stacjonował w Laszkach. (pap)