Według Gowina kierunek lekarski jest "perłą każdego uniwersytetu".
- To jest moment historyczny dla Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego, a także dla Radomia i całego Mazowsza - powiedział w poniedziałek 9 stycznia 2017 roku w Radomiu Gowin, podpisując decyzję o uruchomieniu na tutejszym uniwersytecie jednolitych studiów magisterskich na kierunku lekarskim. 

Rektor UTH profesor Zbigniew Łukasik podkreślił, że radomska uczelnia stara się od 2014 roku o uruchomienie kierunku lekarskiego. Wiosek w tej sprawie - jak zaznaczył Łukasik - skrupulatnie analizował zarówno minister zdrowia, jak i minister nauki i szkolnictwa wyższego. 

 [-OFERTA_HTML-]


Jak zaznaczył Gowin, uczelnie, które ubiegają się o uruchomienie kierunku lekarskiego, muszą spełnić bardzo wyśrubowane warunki.
- Zależy nam na tym, aby kształcenie lekarzy w Polsce odbywało się - tak jak do tej pory - na poziomie światowym - stwierdził wicepremier. - Widać, że polska medycyna cieszy się znakomitą reputacją na świecie. Doświadczamy do tego także poprzez exodus świetnie wykształconych polskich lekarzy - dodał. 

Gowin przypomniał, że ważną rolę przy podjęciu pozytywnej decyzji w sprawie utworzenia medycyny na UTH odegrali radomscy parlamentarzyści: marszałkowie Senatu Adam Bielan oraz Stanisław Karczewski i poseł PiS, a jednocześnie przewodniczący Rady patronackiej UTH Marek Suski. 

W ocenie Bielana uruchomienie kierunku lekarskiego w Radomiu jest dobrą decyzją dla Polski.
- W kraju brakuje lekarzy. Ten deficyt będzie z roku na rok wzrastał - powiedział wicemarszałek Senatu. Jego zdaniem lekarze kształceni w Radomiu będą mogli pracować nie tylko w tym mieście, ale także w innych ośrodkach. 

Według posła Marka Suskiego radomska uczelnia jest przygotowana do kształcenia lekarzy.
- Liczymy na to, że kierunek lekarski będzie dużą szansa dla młodzieży. Mamy nadzieję, że będą się rozwijały także miejscowe szpitale, będą tu powstawały nowe oddziały kliniczne - stwierdził. 

Nabór na kierunek lekarski ma się rozpocząć w lipcu 2017 roku. Na pierwszy rok ma być przyjętych około 70 studentów. Zajęcia teoretyczne będą prowadzić wykładowcy z Radomia oraz z ośrodków naukowych w innych miastach, między innymi w Warszawie, Łodzi Lublinie. Zajęcia praktyczne będą odbywały się w oparciu o radomskie szpitale, które mają oddziały kliniczne. (pap)