Zebrano o prawie 20 tys. zł wiecej niż przed rokiem. Życzliwości gorzowian sprzyjała przyjemna, wiosenna pogoda - powiedział Lewandowski.

- Po słabszym wyniku w 2013 roku (63 tys. zł) udało się zebrać ponad 80 tys. zł, czyli mniej więcej tyle, co podczas wcześniejszych zbiórek - dodał.

Podarowane przez gorzowian pieniądze zostaną wykorzystane na bieżącą działalność hospicjum, modernizację działu fizjoterapii i zakupy związane z wymogami informatyzacji obiegu dokumentów medycznych.

Publiczna zbiórka została przeprowadzona w czwartek od godz. 8 do 20. Tradycyjnie wśród kwestujących byli uczniowie gorzowskich gimnazjów i szkół średnich, studenci, członkowie różnych wspólnot Kościoła katolickiego oraz ludzie, którzy zaoferowali swoją pomoc.

Gorzowskie Stowarzyszenie Hospicjum św. Kamila działa od 1993 roku, od 1995 roku organizacja mieści się w budynku przy ulicy Stilonowej. Podstawą działalności hospicjum są pieniądze z kontraktu z NFZ - około 1,9 mln zł - jednak bez pomocy sponsorów i wpływów z różnego rodzaju akcji charytatywnych czy darowizn w ramach 1 procent podatku hospicjum nie byłoby w stanie działać w tak szerokim zakresie, jak obecnie. Roczny koszt jego utrzymania to około 3,2 mln zł.

Hospicjum prowadzi oddział opieki stacjonarnej i tzw. hospicja domowe dla dzieci i dorosłych. Obecnie pod ich opieką jest 80 pacjentów. Placówka ma także dział dziennego pobytu, rehabilitacji i poradnie.

Coroczne kwesty na rzecz gorzowskiego hospicjum mają ponad 15-letnią tradycję. (pap)