Odnowione zostaną nie tylko sale chorych, ale zakres prac obejmuje także wymianę instalacji wewnętrznych. Po remoncie oddział będzie spełniał wszystkie obowiązujące teraz przepisy związane z pobytem i obsługą pacjentów - zapewniła rzeczniczka placówki Agnieszka Wiśniewska.

- W lipcu 2015, gdy planowane jest zakończenie prac, znacznie poprawi się komfort pobytu pacjentów i pracy zespołów medycznych. Oddział będzie dysponował własną pracownią endoskopową, będą pokoje do badań i zabiegów - powiedziała Wiśniewska.

Dodała, że oddział będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przejścia i drzwi do poszczególnych sal będą szersze, tak aby swobodnie mogli się po oddziale poruszać także pacjenci na wózkach inwalidzkich. Remontu doczekają się sanitariaty. Wymienione zostaną meble i inne wyposażenie. Po remoncie na oddziale będzie 45 łóżek.

Co ważne, modernizacja oddziału umożliwi wprowadzenie specjalistycznych procedur medycznych, które dotychczas nie były dostępne lub pacjenci musieli na nie czekać.

- W najbliższym czasie oddział ma wzbogacić się o ramię C – urządzenie, które pozwala na przeprowadzanie skomplikowanych zabiegów. A to znacznie usprawni pracę oddziału i wpłynie na skrócenie czasu oczekiwania pacjentów na niektóre zabiegi - wyjaśniła Wiśniewska.

Czytaj: NIK pozytywnie o przekształceniu szpitala w Gorzowie Wlkp. >>>

Remont Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej nie zamyka tegorocznych planów inwestycyjnych gorzowskiego szpitala wojewódzkiego. Następny w kolejce jest oddział chirurgii urazowo-ortopedycznej. Remont obu oddziałów ma kosztować łącznie 4,5 mln złotych.

W szpitalu trwają także prace związane z przebudową i modernizacją bloku operacyjnego. Inwestycja ma potrwać do końca września 2015. Dzięki niej lecznica będzie dysponowała dziewięcioma nowoczesnymi, w pełni wyposażonymi salami operacyjnymi. Dotychczas ma ich sześć. Właśnie zakończył się etap zatwierdzania projektu.

Na nowym bloku oddzielone będą newralgiczne ciągi komunikacyjne: ruch pacjentów i personelu, materiałów czystych, materiałów pooperacyjnych i odpadów medycznych. To jeden w warunków zachowania wysokiego poziomu sanitarnego i zmniejszenia ryzyka zakażeń wewnątrzszpitalnych.

Wartość całego projektu związanego z przebudową i modernizacją bloku to prawie 8,6 mln zł. 85 proc. tej kwoty będą stanowiły unijne pieniądze z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. (pap)