Zaznaczył, że nie stanie się to jednak automatycznie. Od danego kraju zależy bowiem, kiedy wznowi import. Zaznaczył, że Główny Inspektorat Weterynarii zwrócił się do wszystkich państw, które wprowadziły restrykcje związane z grypą ptaków (zakazały importu) z wnioskiem o ich zniesienie.

Eksport mięsa drobiowego z Polski nie może być prowadzony do Armenii, Chin, Rosji, Japonii, Korei, RPA, Tajlandii oraz Tajwanu.

Zdaniem Krzysztofa Jażdżewskiego, zastępcy Głównego Lekarza Weterynarii "kraje będą stopniowo otwierać swoje rynki, ale nie należy oczekiwać, że to się stanie w ciągu najbliższych dni".

Po wykryciu wirusa pod koniec 2016 roku kraje pozaunijne wstrzymały import drobiu z naszego kraju. W opinii Krajowej Rady Drobiarskiej jest to dotkliwe, choć Polska głównie eksportuje drób do Unii Europejskiej (około 75 procent).

W ocenie Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej "skutkiem wystąpienia wirusa grypy ptaków jest spowolnienie przyrostu eksportu". Sprzedaż zagraniczna w pierwszych czterech miesiącach 2017 roku była tylko o 4,8 procenta, czyli o ponad 15 tysięcy ton większa niż przed rokiem. (w 2016 roku eksport drobiu w porównaniu do roku 2015 wzrósł o 15 procent). Jest to w dużym stopniu następstwem restrykcji importowych wprowadzonych przez wiele państw spoza UE będących odbiorcami polskiego drobiu - zaznaczył Instytut. Efekty tego uwidoczniły się w kwietniu, kiedy to eksport był o 9,5 procenta mniejszy niż przed miesiącem i o 9,2 procenta mniejszy niż przed rokiem.

 [-DOKUMENT_HTML-]

Eksport stanowił w kwietniu 2017 roku około 34 procent przemysłowej produkcji mięsa drobiowego, podczas gdy jeszcze w marcu 2017 było to około 42 procent.

Na podstawie uzgodnionych weterynaryjnych świadectw zdrowia, obecnie możliwy jest eksport mięsa drobiowego między innymi do Albanii, Algierii (produkty mięsne), Azerbejdżanu, Białorusi (poza województwami, gdzie wystąpiły ogniska wirusa ptasiej grypy HPAI), Egiptu, Gruzji, Hongkongu (poza powiatami, gdzie wystąpiły ogniska HPAI), Jordanii, Kazachstanu, Kirgistanu, Kuby, Libanu, Macedonii, Mołdawii (poza województwami, gdzie wystąpiły ogniska HPAI), Mongolii, Serbii, Tadżykistanu, Ukrainy, Uzbekistanu, Wietnamu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich - poinformował w komunikacie Główny Lekarz Weterynarii.

Od 2014 roku Polska jest największym producentem mięsa drobiowego w Unii Europejskiej. W 2016 roku produkcja wyniosła ponad 2,5 mln ton. W tym roku produkcja drobiu nadal rośnie (o 8,4 procenta), ale w mniejszym tempie niż przed rokiem.

Pierwszy przypadek grypy ptaków stwierdzono u dzikich kaczek na Jezioro Dąbie koło Szczecina na początku listopada 2016 roku. Kilka dni później wirus przedostał się do hodowli gęsi w Deszcznie (województwo lubuskie), gdzie znajdowało się 700 tysięcy gęsi.

Wirusa grypy ptaków wykryto w połowie województw, najwięcej w województwie lubuskim, gdzie zutylizowano ponad milion sztuk drobiu, głównie indyków, kaczek i gęsi. Ostatnie, 65 ognisko grypy ptaków u drobiu wykryto 16 marca 2017. Wystąpiło ono w gospodarstwie w gminie Skawina (powiat krakowski, województwo małopolskie).

W Europie na szerszą skalę wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków H5N8 pojawił się w listopadzie 2016 roku. Wiele państw europejskich zgłosiło obecność wirusa HPAI/H5N8 u drobiu, między innymi Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Dania, Francja, Grecja, Holandia, Macedonia, Niemcy, Polska, Rosja, Serbia, Słowacja, Szwecja, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania. (pap)