Ekspertyza dostarczona w czwartek wieczorem francuskiemu rządowi wykazała, że nie ma zwiększonego ryzyka raka u kobiet z silikonowymi implantami piersi firmy PIP - podało w piątek ministerstwo zdrowia. Mimo to władze zalecają prewencyjne usunięcie protez.

Do tej pory nie ma stwierdzonego zwiększenia ryzyka wystąpienia nowotworu u kobiet z wszczepionymi implantami firmy PIP w porównaniu z innymi protezami. Udokumentowano jednak przypadki przerwania tych implantów i wycieku żelu, co może doprowadzić do stanów zapalnych - napisano w komunikacie.

Z tego powodu minister zdrowia Xavier Bertrand i sekretarz stanu Nora Berra prewencyjnie i bez trybu pilności chcieliby, by pacjentkom zarekomendowano usunięcie protez, nawet w przypadku braku sygnałów o pogorszeniu stanu implantu.

Silikonowe implanty tej firmy wszczepiło sobie we Francji ok. 30 tys. kobiet. Część implantów było wypełnionych niemedycznym silikonem, co może doprowadzić do ich uszkodzeń.

Do tej pory francuskie władze medyczne zalecały jedynie kobietom z wszczepionymi implantami konsultację z chirurgiem lub lekarzem prowadzącym w celu przeprowadzenia badań klinicznych i radiologicznych.

Ekspertyzę dla francuskiego rządu wykonał Narodowy Instytut Raka.

W sumie u kobiet mających protezy francuskiej firmy Poly Implant Prothese (PIP) stwierdzono osiem przypadków raka, ale - jak pisze agencja AFP - nie udokumentowano związku między implantem o zachorowaniem. (PAP)

ksaj/ ap/