Ponad 450 tys. osób podpisało się pod przygotowanym przez komitet „Stop Aborcji” projektem ustawy zakazującej przerywania ciąży – poinformowali jego przedstawiciele; projekt jako inicjatywa obywatelska został we wtorek złożony w Sejmie.
Przedstawiciele komitetu przekonywali na konferencji prasowej przed gmachem parlamentu, że obecna „oferta aborcyjna” musi zostać zastąpiona systemem wsparcia, który zapewni każdemu dziecku potrzebną pomoc, a rodzinom – poczucie bezpieczeństwa. Propozycja obejmuje nowelizację czterech ustaw i trzech rozporządzeń oraz przygotowanie jednego nowego rozporządzenia.
Czytaj: Komitet „Stop Aborcji” złożył projekt ustawy zakazującej przerywania ciąży>>

Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. wskazuje, że poza sytuacją przerwania ciąży pozamacicznej świadczenia zdrowotne polegające na działaniach medycznych podejmowanych w celu zakończenia ciąży praktycznie nie miałyby miejsca.
Organizacja uważa, że intencją projektodawcy jest skierowanie wszelkich sytuacji, w których rozwijający się w ciele kobiety płód obumiera, na drogę procedury karnej. Federacja przekonuje, że nawet w sytuacji, gdy doszłoby do samoistnego poronienia kobieta na mocy proponowanych przepisów zostałaby objęta działaniami w ramach procedury karnej, w wyniku których ustalano by, czy poprzez swoje działanie lub zaniechanie spowodowała „śmierć dziecka poczętego” oraz czy można jej przypisać winę (umyślną lub nieumyślną). (ks/pap)