Jak poinformowała PAP w sobotę rzeczniczka prasowa dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego Dagmara Turek-Samól, na nowym oddziale przyszłe mamy będą miały do dyspozycji sale porodowe, w których znajdują się m.in. specjalne łóżka, telewizory, drabinki, czy piłki.

"Dodatkowo obok sali cięć cesarskich zorganizowano i wyposażono salę z dwoma stanowiskami do resuscytacji noworodków, niezwykle ważną przy porodach bliźniaczych" - mówiła rzeczniczka.

W wałbrzyskiej placówce rocznie rodzi się ok. 2 tys. noworodków, a niemal 40 proc. rodzących kobiet uczęszcza do przyszpitalnej, certyfikowanej, bezpłatnej szkoły rodzenia. Dodatkowo szpital oferuje przyszłym mamom możliwość znieczulenia zewnątrzoponowego podczas porodu. Według danych placówki na taki zabieg decyduje się ok. 15 proc. pań.

Wałbrzyski szpital uczestniczy w realizowanym pod patronatem marszałka woj. dolnośląskiego programie poprawy opieki perinatologicznej na Dolnym Śląsku. Od 2008 r. szpital otrzymał na ten cel 730 tys. zł. Dzięki tym środkom udało się zakupić specjalistyczny sprzęt m.in. komputery, aparaturę medyczną i wyposażenie dla szkoły rodzenia. Z kolei w 2011 r., po kompleksowej przebudowie, oddany został do użytku nowoczesny, klimatyzowany blok operacyjny, w którym rocznie wykonywanych jest ponad 2 tys. specjalistycznych zabiegów.

Szpital w Wałbrzychu ma III poziom referencyjny, co oznacza, że zapewnia opiekę zarówno paniom z patologicznym przebiegiem ciąży jak i niemowlętom o skrajnie niskiej wadze urodzeniowej (poniżej 1000 g). (PAP)