Z danych dolnośląskiego NFZ wynika, że w ciągu ostatnich dwóch dni liczba placówkę POZ, które podpisały umowy, wzrosła o 10 podmiotów. Pomimo że umów nie ma wciąż ponad 160 placówek POZ, to według urzędników NFZ około 80 procent pacjentów na Dolnym Śląsku ma zapewnioną podstawową opiekę zdrowotną. Aby zapewnić pacjentom zamkniętych gabinetów dostęp do usług medycznych, dolnośląski NFZ podpisał umowy na tzw. zastępstwo z dziewięcioma szpitalami, izbami przyjęć i pogotowiem ratunkowym w regionie.

Czytaj: Zarządzenie prezesa NFZ: POZ w izbach przyjęć i SOR-ach >>>

Rzeczniczka dolnośląskiego NFZ Joanna Mierzwińska powiedziała,  że do Funduszu zgłaszają się lekarze, którzy są zainteresowanie otwarciem nowych POZ.
- Takie deklaracje zgłoszono z Wrocławia i powiatów ząbkowickiego i dzierżoniowskiego - powiedziała.

Wciąż najtrudniejsza sytuacja jest w powiatach kamiennogórskim, dzierżoniowskim oraz ząbkowickim. W tym ostatnim jedynie trzy placówki POZ podpisały kontrakty z NFZ. Z ich usług może skorzystać zaledwie kilka procent mieszkańców powiatu ząbkowickiego.

W powiecie ząbkowickim pacjenci nieczynnych placówek POZ mogą skorzystać między innymi z pomocy SOR-u w szpitalu w Ząbkowicach Śląskich. Rzeczniczka spółki prowadzącej ten szpital Aneta Bawiec powiedziała w poniedziałek 5 stycznia 2015, że w ciągu ostatnich dni oddział ten przyjął czterokrotnie więcej pacjentów niż zazwyczaj.
- To oczywiście wiąże się z dużymi kolejkami w naszej placówce - podkreśliła.

Jak powiedział prezes dolnośląskiego oddziału Porozumienia Zielonogórskiego Wiktor Wolfson, lekarze są w każdej chwili gotowi do otwarcia gabinetów.
- Musi jednak dojść do rozmów z ministerstwem i wypracowania kompromisu - zaznaczył.

Wolfson w sprawie otwierania nowych placówkę POZ przez lekarzy, którzy nie przystąpili do protestu, powiedział, że to nie jest procedura, którą można szybko zrealizować.
- To trwa kilka miesięcy. Poza tym w Polsce brakuje lekarzy, a ci z małych miejscowości są maksymalnie obciążeni. Informacje o tym, że będą powstawać nowe placówki POZ, należy chyba traktować jako formę nacisku na nasze środowisko przez ministerstwo i NFZ - dodał.

Czytaj: Warmińsko-mazurskie: w większych miastach dostęp do POZ ma 30 procent pacjentów >>>

W stolicy województwa, gdzie umów z NFZ nie podpisało około 60 placówek POZ, pacjenci mogą skorzystać z pomocy w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej MSW oraz w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką. Zdaniem dyrektor Dolnośląskiego NFZ Wioletty Niemiec z usług placówek POZ we Wrocławiu, które podpisały umowy z funduszem, może skorzystać 70 procent mieszkańców tego miasta.

Więcej na ten temat: www.zdrowie.abc.com.pl

Na stronie internetowej dolnośląskiego NFZ opublikowano listę wszystkich placówek POZ, które podpisały umowy z funduszem. Pacjenci mogą też skorzystać z informacji dotyczących świadczeń medycznych pod bezpłatnym numerem tel. 800 804 001.(pap)