Jak napisano w opracowaniu zamieszczonym w magazynie "Nature Microbiology", w razie rozwoju "najgorszego scenariusza" wirusem może zakazić się 1,65 miliona kobiet w wieku prokreacyjnym. Spośród nich "dziesiątki tysięcy" mogą urodzić dzieci z mikrocefalią (małogłowiem) lub anomaliami w obrębie mózgu, choć bez widocznych deformacji czaszki po urodzenia. 

Wśród innych zagrożeń związanych z wirusem wymienia się różne problemy neurologiczne, a także śmierć płodu. 

W sumie ponad 90 mln osób, w całej Ameryce Łacińskiej i na Karaibach, może zostać zakażonych do końca epidemii, która wybuchła w 2015 roku - twierdzą autorzy badania, naukowcy z amerykańskiego uniwersytetu Notre Dame i brytyjskiego uniwersytetu Southampton. 

Przypominają jednocześnie, że w 80 procentach przypadków infekcja przebiega w sposób łagodny i często w ogóle niezauważony przez osobę zakażoną. 

Według autorów opracowania przedstawione dane stanowią "górny pułap" możliwego rozwoju sytuacji. Są to łączne liczby dla pierwszych dwóch lub trzech lat epidemii. 
Badacze przewidują, że liczba zakażeń w Brazylii będzie trzykrotnie wyższa niż w innych krajach, które ucierpiały - głównie z powodu jej rozmiaru i dobrych warunków dla rozprzestrzeniania się wirusa. 

W najnowszych prognozach wzięto pod uwagę takie czynniki, jak poprzednie podobne epidemie, dotychczasowe schematy przenoszenia wirusa przez komary czy warunki klimatyczne. 
Wirusa Ziki przenoszą m.in. komary Aedes aegypti; jest on także przenoszony drogą płciową i z ciężarnej kobiety na dziecko.(pap)