Minister pytany o ewentualne zniesienie limitów finansowania świadczeń onkologicznych, odpowiedział, że ta kwestia jest także przedmiotem prac zespołu. Dodał jednocześnie, że zniesienie tych limitów musi być oparte o możliwości finansowe.

- Pacjent jest dzisiaj zagubiony w systemie i z całą pewnością należy postawić na kompleksowość, na szpitale, które zajmują się pacjentem od a do z - podkreślił Arłukowicz.

Prezes PTO prof. Jacek Jassem powiedział, że spotkanie miało bardzo konstruktywny charakter. Dodał, że rozmowa dotyczyła też innej alokacji środków na onkologię, na przykład aby więcej świadczeń z zakresu chemioterapii było wykonywanych w ambulatorium, zamiast w ramach hospitalizacji. - Pobyt w szpitalu nie zawsze jest niezbędny w przypadku chemioterapii, a kosztuje znacznie więcej - dodał.

Prezes PTO zwrócił też uwagę, że pacjenci nadal zapisują się do kilku kolejek jednocześnie, ponieważ brakuje dobrego systemu weryfikacji, gdzie pacjent jest leczony. Wskazał ponadto na brak sprawnego systemu, w którym pacjent mógłby sprawdzić czas oczekiwania na wizytę do konkretnego lekarza.

Przedstawiciele PTO od dłuższego czasu przekonują, że limitowanie świadczeń onkologicznych powinno być zniesione. Taką zmianę postulowali między innymi  w liście do prezydenta, premiera i szefa MZ. Według PTO wydatki na leczenie nowotworów per capita stanowią w Polsce około jednej trzeciej średniej unijnej i są znacznie niższe niż w Czechach czy na Słowacji. PTO zwraca również uwagę na to, że limitowanie świadczeń onkologicznych prowadzi do opóźnień w leczeniu raka i wzrostu nakładów finansowych, ponieważ koszty leczenia zaawansowanych nowotworów są znacznie wyższe.

Rzecznik prasowy ministerstwa zdrowia Krzysztof Bąk powiedział, że propozycja zniesienia limitowania świadczeń w zakresie onkologii powinna być poprzedzona szczegółową analizą skutków takiej decyzji, przede wszystkim finansowych, jak i zapobiegania ewentualnym nadużyciom. Dodał, że resort wystąpił do NFZ o przeprowadzenie takiej analizy.

Według Towarzystwa poprawa skuteczności walki z nowotworami w Polsce wymaga nadania jej najwyższego priorytetu państwowego i odważnych politycznych decyzji. Prof. Jassem poinformował w liście, że PTO przygotowuje Strategię dla Polskiej Onkologii – polski „Cancer Plan”, którego jednym z elementów jest racjonalizacja wydatków w onkologii.

W ubiegły piątek premier Donald Tusk, przedstawiając plany rządu na najbliższy rok, zapowiedział szczególnie intensywne prace, jeżeli chodzi o ograniczenie kolejek do świadczeń w onkologii. Dodał, że objął nieformalny patronat nad tymi pracami. (pap)

Więcej na ten temat >>>