Ministerstwo kultury przeznaczy w tym roku na inwestycje z dziedziny kultury ponad miliard złotych. Dla porównania - w 2012 roku wydano na ten cel ok. 800 mln złotych.

Minister zwraca uwagę, że w tej chwili w realizacji jest prawie 200 inwestycji w infrastrukturze kulturalnej i artystycznej. "To mniej więcej dziesięć razy więcej niż osiem, dziewięć lat temu" - powiedział Zdrojewski. "Kiedyś bardzo przeszkadzała skłonność do niekończenia inwestycji. Przerywano prace w Arkadach Kubickiego czy centrum chopinowskim w Brochowie. Budowę rozpoczynano wedle zasady: +wbije się łopatę, a potem jakoś to będzie+. Takich przypadków na szczęście już nie ma" - zauważył Zdrojewski.

Pytany o najistotniejszą w tym roku inwestycję, Zdrojewski wskazał kilka. "W tej chwili najważniejsze są trzy, prowadzone jednocześnie, budowy: siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach - przedsięwzięcie o dużej randze, Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku - to kluczowy projekt i powinien być w tym roku dokończony, a w przyszłym - otwarty, oraz Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu - tam trzeba pokonać przeszkody związane z wycofaniem się wykonawcy" - wyliczał minister.

Problemy ma jednak nie tylko wrocławskie Narodowe Forum Muzyki. Prace na budowie Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku przerwano, budowy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i warszawskiego Muzeum Historii Żydów Polskich są opóźnione. Optymalny czas oddania do użytku Muzeum II Wojny Światowej to rok 2015 - uważa Zdrojewski. Teatr Szekspirowski ma być oddany do użytku z rocznym opóźnieniem. Zwłoka w przypadku Muzeum Historii Żydów Polskich wynika z konieczności uzyskania dodatkowych pozwoleń na budowę antresoli wewnątrz gmachu. Prawdopodobnie otwarcie tej placówki odbędzie się kilka miesięcy później niż zakładano.

"Dla Muzeum Historii Żydów Polskich będzie to ważny rok, wszystko wskazuje na to, że zakończymy tę inwestycję w tym roku, ale to, czy otwarcie nastąpi w grudniu 2013, czy w pierwszym kwartale 2014 roku, zależy od tempa montowania i skali trudności wystawy stałej" - zastrzegł minister.@page_break@

Najlepsza sytuacja inwestycyjna jest w sferze muzyki - buduje się nowe sale koncertowe, remontuje szkoły oraz instytucje muzyczne. "Świat muzyki i edukacji artystycznej - w tych dwóch grupach jest najwięcej beneficjentów. Jeżeli chodzi o świat muzyki - ani w okresie międzywojennym, ani po wojnie nie było tak wielu inwestycji, zwłaszcza tych nowych" - podkreślił Zdrojewski.

Inwestycje zakończone w roku ubiegłym - nie tylko muzyczne, to m.in. Opera i Filharmonii Podlaskiej – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku, wnętrza Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu, Filharmonia Świętokrzyska, Filharmonia Opolska, Teatr Stary w Lublinie, Teatr Witkacego w Zakopanem, Ośrodek Kultury Morskiej w Gdańsku, Warszawskie Piwnice Staromiejskie, szkoły muzyczne w Białymstoku, Suwałkach i Częstochowie.

Zdrojewski zwrócił uwagę, że praktycznie we wszystkich szkołach artystycznych toczą się w tej chwili prace inwestycyjne; są to między innymi ASP w Gdańsku, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu i Krakowie, Akademia Muzyczna we Wrocławiu, szkoły muzyczne I i II stopnia w Radomiu, Bielsku-Białej, Białymstoku, Sanoku. "Trzeba też wspomnieć o tak ważnej inwestycji jak Europejskie Centrum Kompozycji Krzysztofa Pendereckiego" - zwrócił uwagę.

Jest jedna pilna inwestycja, której realizacja nie została rozpoczęta - chodzi o siedzibę Orkiestry Sinfonia Varsovia w Warszawie. "Pomijając ten przypadek, można powiedzieć, że w obszarze świata muzycznego nadrobiliśmy zaległości i mieścimy się w pierwszej piątce państw europejskich - jeżeli chodzi o infrastrukturę muzyczną" - powiedział.

Sytuacja nie jest tak komfortowa w sferze sztuk wizualnych. "Największe miasta - jak Warszawa, Wrocław czy Kraków - nie mają sal ekspozycyjnych przeznaczonych na prezentację sztuk wizualnych na miarę XXI wieku. Samorządy spóźniły się z wnioskami, traktując te inwestycje jako mniej pilne i mniej spektakularne" - zwrócił uwagę Zdrojewski. Jego zdaniem jest jednak szansa, aby - w przyszłym roku - uruchomić proces realizacji paru inwestycji tego typu. "Myślę, że pierwszą i najważniejszą będzie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie" - ocenił.

Inwestycje kulturalne w Polsce są finansowane m.in. ze środków unijnych, ale nie tylko - środki europejskie to ok. 30 procent, jedna trzecia to środki beneficjenta - głównie samorządu, a kolejne 30 procent - to tzw. inne fundusze, w tym również pieniądze pochodzące z wieloletnich planów rządowych. Na przykład budowy Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Historii Żydów Polskich finansowane są w stu procentach ze środków budżetu państwa.