Prawo.pl
Podczas ostatniego posiedzenia plenarnego Parlament Europejski przyjął nowe przepisy, które mają zapewnić kompleksowe uregulowanie rynku energii elektrycznej i gazu, dzięki którym UE będzie miała skuteczniejsze narzędzia do reagowania na ewentualne kryzysy. Mają one służyć także jak najszerszemu ograniczaniu importu gazu z Rosji i promowania ekologicznych alternatyw, m.in. wodoru. Zmiany są też związane z unijnym pakietem "Fit for 55".
Inga Stawicka
15.04.2024
Prawo unijne Energetyka

Co to jest komisja socjalna?

Prawo pracy Finanse
Odpowiedź na to zwięzłe pytanie jest bardzo trudna, albowiem sięga podstawowych zagadnień z zakresu prawoznawstwa. Zapewne z tego powodu czytelnik nie znajdzie na nie precyzyjnej odpowiedzi. Pomijam oczywiście powszechne wypowiedzi, z których wynika, że powoływanie komisji jest wręcz oczywiste, a które nie zawierają prawniczego uzasadnienia. Komisja to więc dość często występujący, lecz nie do końca zrozumiany „byt”. Tymczasem odpowiedź na pytanie postawione w tytule ma istotne znaczenie praktyczne – pisze prof. dr hab. Arkadiusz Sobczyk.
Arkadiusz Sobczyk
15.04.2024
Prawo pracy Finanse
Wydłużenie przez PiS kadencji organów samorządu terytorialnego spowodowało bałagan w przepisach ustawy o samorządzie gminnym. Jedna regulacja wskazuje, że kadencja organów trwa do 30 kwietnia br., druga, że komisarz wyborczy zwołuje sesję rady gminy w ciągu 7 dni po ogłoszeniu wyników wyborów. Państwowa Komisja Wyborcza wydała wytyczne.
Robert Horbaczewski
15.04.2024
Samorząd terytorialny Wybory
Lokal musi być samodzielny, jeżeli ma być ustanowione do niego odrębne prawo własności. "Samodzielność" oznacza, że właściciel i inne osoby przede wszystkim mają swobodny dostęp do mieszkania np. z klatki schodowej lub korytarza a także korzystają z niego zgodnie z jego funkcją.
Katarzyna Niemiec
13.04.2024
Nieruchomości
Organ nadzorczy jest zobowiązany interweniować, gdy stwierdzi naruszenie w ramach rozpatrywania skargi. Jednakże decyzja w sprawie środka naprawczego, który należy przyjąć, zależy od konkretnych okoliczności. Do takiego wniosku doszedł właśnie Rzecznik Generalny Trybunału Sprawiedliwości.
Krzysztof Koślicki
13.04.2024
RODO Prawo unijne

Czy świadczenie uzupełniające dla osób niesamodzielnych będzie waloryzowane?

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Przewidziany w ustawie o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji mechanizm waloryzacji nie dotyczy kwoty świadczenia, które przysługuje w stałej maksymalnej wysokości 500 zł. Odnosi się natomiast do poziomu dochodu, po przekroczeniu którego świadczenie to nie przysługuje. W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trwają jednak prace analityczne dotyczące skutków finansowych wprowadzenia waloryzacji samego świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.
Grażyna J. Leśniak
13.04.2024
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Organy administracyjne na wniosek szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji przeznaczyły leasingowany samochód spółki na rzecz jednostki wojskowej (pułku dowodzenia), w ramach świadczeń rzeczowych, planowanych do wykonania w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny. Nie weryfikowały wniosku pod kątem celowości i zasadności. Wojewódzki Sąd Administracyjny potwierdził prawidłowość ich działań.
Marek Sondej
13.04.2024
Samorząd terytorialny Wojsko
Sejm w piątek znowelizował ustawę o samorządzie gminnym, której celem jest zapewnienie ciągłości funkcjonowania samorządu w przypadku wyboru organu wykonawczego - wójta, burmistrza lub prezydenta miasta na posła, senatora lub europarlamentarzystę.
Robert Horbaczewski
12.04.2024
Samorząd terytorialny Wybory
Na 30 kwietnia Ministerstwo Rozwoju i Technologii przesunęło rozpocznie naboru wniosków dla gmin na wdrożenie reformy zagospodarowania przestrzennego oraz na prowadzenie kursów dokształcających dla pracowników samorządów i planistów przestrzennych. Łącznie na pomoc w wdrożeniu reformy zaplanowano ponad 868 mln złotych.
Robert Horbaczewski
12.04.2024
Samorząd terytorialny Budownictwo Ład Przestrzenny
Warunki gospodarcze i trendy rynku pracy wskazują, że będziemy pracować dłużej, a pokolenie silver będzie schodziło z rynku pracy później niż miało to miejsce w przeszłości. To może być wyzwaniem, bo z badania Pracuj.pl wynika, że aż 33 proc. ogółu badanych i 73 proc. respondentów w wieku 55-65 lat w poszukiwaniach pracy odczuwa trudności związane z wiekiem. Co więcej, 58 proc. z najstarszej grupy wiekowej nie zmieniała pracy od ponad 10 lat, co może świadczyć o tym, że potencjalne zmiany, jeśli będą konieczne, mogą nie być łatwe.
Grażyna J. Leśniak
12.04.2024
Prawo pracy Rynek pracy
W obecnym stanie prawnym nie ma możliwości zaskarżenia planów urządzenia lasu, w których Lasy Państwowe określają m.in. wycinkę drzew. Rzecznik Praw Obywatelskich napisał w tej sprawie do minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski. Ministerstwo odpowiada, że szykuje zmiany, dzięki którym prawo zaskarżenia planu urządzenia lasu otrzymają nie tylko organizacje ekologiczne, ale i inne podmioty.
Agnieszka Matłacz
12.04.2024
Środowisko Administracja publiczna
Nie wiadomo, jak długo jeszcze będziemy czekać na uchwalenie przepisów dotyczących budowy schronów. Tymczasem już teraz można budować je na podstawie istniejących przepisów o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, a niewielka korekta uregulowań dotyczących zintegrowanych planów inwestycyjnych mogłaby znaczącą zwiększyć te możliwości - pisze Paweł Pucher, adwokat z Kancelarii KKPW.
Paweł Pucher
12.04.2024
Budownictwo
Różnicowanie wysokości wpłaty dodatkowej przez pracodawcę może być elementem funkcjonującego w firmie systemu motywacyjnego. Nie wszyscy pracodawcy mogą jednak skorzystać w pełni z takiej opcji. Określając zasady różnicowania wpłat dodatkowych, pracodawca powinien także pamiętać o zakazie dyskryminacji w zatrudnieniu. Pracodawca nie może także różnicować wpłaty dodatkowej w zależności od podstawy zatrudnienia.
Małgorzata Jankowska
12.04.2024
Prawo pracy Finanse PPK
Kampanię wyborczą przed II turą wyborów mogą prowadzić wyłącznie te komitety wyborcze, których kandydaci uczestniczą w tym głosowaniu. I tylko one mogą pozyskiwać pieniądze. Limity wpłat od jednej osoby fizycznej na rzecz jednego komitetu wyborczego i limity wydatków komitetów nie ulegną jednak zwiększeniu.
Robert Horbaczewski
12.04.2024
Samorząd terytorialny Wybory
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności została przedłużona, jednak na komisję orzeczniczą wciąż trzeba czekać nawet kilka miesięcy. W dodatku z odpowiedzi udzielonej Prawo.pl wynika, że resort rodziny, pracy i polityki społecznej nie ma recepty na niewydolność komisji, spowodowaną między innymi brakiem lekarzy orzeczników. Radzi publikować oferty dla lekarzy na portalach medycznych, w izbach lekarskich, w siedzibach przychodni i prywatnych gabinetach lekarskich.
Beata Dązbłaż
12.04.2024
Zawody medyczne Niepełnosprawność
Do końca roku zostanie przygotowana strategia dla ciepłownictwa systemowego - zapowiedziała w środę wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska. Podkreśliła, że konieczna jest poprawa efektywności energetycznej branży uzależnionej od węgla, potrzebujemy też chłodu systemowego. Na początku tygodnia resort zapowiedział również przedłużenie wsparcia w sprawie cen energii dla odbiorców indywidualnych.
is/PAP
11.04.2024
Rynek i konsument Energetyka
W 2023 roku do ZUS przekazanych zostało 1,2 mln formularzy RUD, na których zgłoszono 1,6 mln umów o dzieło. Częściej zgłaszane były umowy o dzieło zawierane z mężczyznami – stanowili oni 52,21 proc. wykonawców. Co czwarty wykonawca umowy o dzieło to osoba w wieku 30-39 lat – poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który w czwartek opublikował informację w tej sprawie. Nie odnotowano dużych zmian w strukturze podmiotów zgłaszających umowy o dzieło oraz ich wykonawców.
Grażyna J. Leśniak
11.04.2024
Prawo pracy

Rejestr umów pracowników budżetówki. RPO wysyła kolejne pismo do MF

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Prawo pracy RODO
Konieczne jest przyjęcie wytycznych co do kategorii danych podlegających ujawnieniu w centralnym rejestrze umów pracowników jednostek sektora finansów publicznych. To samo dotyczy danych, które powinny podlegać anonimizacji lub w ogóle wyłączeniu z rejestru. Brak takich wytycznych oraz konkretnych norm ustawowych rodzi problemy interpretacyjne, a w konsekwencji ryzyko naruszenia prawa do prywatności i ochrony danych osobowych obywateli - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich.
Grażyna J. Leśniak
11.04.2024
Samorząd terytorialny Finanse samorządów Prawo pracy RODO
Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez odzieży i obuwia roboczego, przewidzianych do stosowania na danym stanowisku. Muszą one posiadać właściwości ochronne i użytkowe. Ponadto pracodawca jest zobowiązany zapewnić ich pranie, konserwację, naprawę, odpylanie i odkażanie. Powierzenie tych czynności pracownikowi nie jest możliwe, gdy odzież i obuwie robocze uległy skażeniu środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo materiałami biologicznie zakaźnymi.
Dorian Lesner
11.04.2024
Prawo pracy BHP
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej unika konsultowania nowych projektów ustaw, korzystając z tzw. trybu odrębnego. W ten sposób, bez konsultacji do parlamentu trafił projekt ustawy o sygnalistach i ostatnio – ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka „Aktywny rodzic”. Na taki tryb pracy uwagę zwrócili już samorządowcy, a partnerzy społeczni nieformalnie przyznają, że budzi to ich pewne obawy.
Grażyna J. Leśniak
11.04.2024
Prawo pracy
Ministerstwo Cyfryzacji nie zamierza już przesuwać terminu na uruchomienie e-doręczeń - od 1 października 2024 r. wszyscy muszą mieć adres do e-doręczeń - dowiedział się serwis Prawo.pl. Chce jednak wprowadzić okres przejściowy, do końca 2025 roku, odraczający obowiązki wynikające z KPA tak, aby doręczenia papierowe, e-doręczenia i składane przez e-PUAP były równoważne. Od 1 stycznia 2028 r. chce jednocześnie nałożyć na wszystkie podmioty publiczne nowy obowiązek.
Robert Horbaczewski Patrycja Rojek-Socha
11.04.2024
E-doręczenia
Projekt ustawy o związkach partnerskich jest gotowy. Jednak nie może on zostać złożony, dopóki nie będzie pewności, że poprą go partie, które wchodzą w skład koalicji rządzącej - poinformował premier Donald Tusk. Dodał, że nie zmusi nikogo z koalicjantów do poparcia tego projektu. Wprowadzenie ustawy o związkach partnerskich było jednym ze stu konkretów na pierwsze sto dni rządów.
Patrycja Rojek-Socha
10.04.2024
Prawo cywilne Prawo rodzinne
Polska nie zgodzi się na mechanizm relokacji - zapowiedział premier Donald Tusk. Parlament Europejski w środowym głosowaniu zatwierdził pakt migracyjny. Rozporządzenie wprowadzające mechanizm tzw. dobrowolnej solidarności zaakceptowano głosami 301 deputowanych, 272 było przeciw, 46 wstrzymało się od głosu.
Patrycja Rojek-Socha
10.04.2024
Administracja publiczna Prawo unijne

Jest projekt dodatkowej waloryzacji emerytur i rent

Finanse publiczne Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Dodatkowa waloryzacja emerytur i rent będzie przeprowadzana od dnia 1 września, gdy wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu danego roku - w stosunku do poprzedniego okresu, czyli drugiego półrocza poprzedniego roku - przekroczy 105 proc. – przewiduje projekt ustawy, który w środę został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Prognozowany koszt dodatkowej waloryzacji, przy założeniu wskaźnika na poziomie 106 proc., szacowany jest na około 13,5 mld zł.
Grażyna J. Leśniak
10.04.2024
Finanse publiczne Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Przyśpieszenie wydawania zezwoleń w obszarze OZE, zmiany porządkujące w związku z wejściem w życie Centralnego Systemu Informacji rynku energii (CSIRE) i w systemie rozliczeń net-billingu oraz dostosowanie przepisów do prawa unijnego. To główne założenia projektu nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw, która ma wejść w życie w drugim kwartale br.
Inga Stawicka
10.04.2024
Środowisko Energetyka

Wniosek o 800 plus warto złożyć w kwietniu

Pomoc społeczna Domowe finanse
1 czerwca rozpocznie się nowy okres świadczeniowy w programie Rodzina 800 plus. Każdy rodzic musi więc złożyć nowy wniosek o to świadczenie. Nabór ruszył w lutym i trwa. Żeby zachować ciągłość otrzymywanego świadczenia, wniosek trzeba złożyć do końca kwietnia.
Agnieszka Matłacz
10.04.2024
Pomoc społeczna Domowe finanse
Coraz więcej pracodawców zapisuje w wewnątrzzakładowych regulaminach wynagradzania czy premiowania pracowników postanowienie, że warunkiem wypłacenia premii rocznej jest pozostawanie w zatrudnieniu - i to nie w ostatnim dniu okresu premiowego, np. 31 grudnia danego roku, lecz w dniu wypłaty premii. Ta zaś wypłacana jest z reguły w marcu, kwietniu lub nawet w maju następnego roku. Prawnicy przyznają, że jest to ryzykowne z uwagi na orzecznictwo sądowe, ale w ten sposób premia staje się bonusem za lojalność.
Grażyna J. Leśniak
10.04.2024
Prawo pracy Finanse

Reforma planistyczna - zamiast budów, problemy

Samorząd terytorialny Budownictwo Nieruchomości
Nie da się już na uproszczonych zasadach zmienić statusu działki rolnej na budowlaną. Przez długie lata bardzo często korzystali z tej możliwości inwestorzy. Z dnia na dzień reforma planistyczna uchyliła przepis ustawy o ochronie gruntów rolnych w tej sprawie. Nie przewidziała przy tym okresu przejściowego. Prawnicy nie mają wątpliwości, że jest to naruszenie konstytucji.
Renata Krupa-Dąbrowska
10.04.2024
Samorząd terytorialny Budownictwo Nieruchomości
Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory w siedmiu sejmikach wojewódzkich uzyskując 34, 3 proc. głosów, druga jest KO - 30,6 proc., a Trzecia Droga - 14,3 proc. PKW podała też wyniki do rad powiatów. PiS uzyskało - 29,94 proc. głosów, KO - 16,21 proc. głosów, Trzecia Droga - 12,30 proc., Lewica - 0,96 proc. a Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy zdobyli 0,6 proc. głosów. To oficjalne wyniki podane przez Państwową Komisję Wyborczą.
Robert Horbaczewski Krzysztof Koślicki
09.04.2024
Samorząd terytorialny Wybory
W ramach świadczenia „aktywny rodzic” rząd chce wprowadzić trzy nowe świadczenia: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” „aktywnie w domu”, których celem będzie ułatwienie rodzicom i innym osobom wypełniającym funkcje rodzicielskie pogodzenie zadań związanych z rodzicielstwem z aktywizacją zawodową. Projekt obejmuje m.in. tzw. "babciowe". Został skierowany na Radę Ministrów, bez uzgodnień, konsultacji publicznych, opiniowania oraz bez rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów i komisję prawniczą. Dziś przyjął go rząd.
Grażyna J. Leśniak
09.04.2024
Finanse publiczne Prawo rodzinne Prawo pracy