Pytanie użytkownika LEX: Czy radny może być członkiem gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych? Czy z tego tytułu może otrzymywać wynagrodzenie?

ODPOWIEDŹ:

Zgodnie z art. 4(1)ust. 3 ustawy z 26.10.1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi – dalej u.w.t., wójtowie (burmistrzowie, prezydenci miast) powołują gminne komisje rozwiązywania problemów alkoholowych, w szczególności inicjujące działania w zakresie określonym w ust. 1 oraz podejmujące czynności zmierzające do orzeczenia o zastosowaniu wobec osoby uzależnionej od alkoholu obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego.

 

Wedle zaś art. 4(1) ust. 4 u.w.t. w skład gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych wchodzą osoby przeszkolone w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych.

Należy zaznaczyć, że przepisy u.w.t. jak i ustawy z 8.03.1990 r. o samorządzie gminnym regulującej status radnego, nie przewidują zakazu zasiadania radnych w gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych.

W konsekwencji należy stwierdzić, że radny może być członkiem gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, jak i może osiągać z tego tytułu wynagrodzenie, na zasadach określonych przez radę gminy w gminnych programach rozwiązywania problemów alkoholowych zgodnie z art. 4(1) ust. 5 u.w.t.

Więcej pytań i odpowiedzi znajdziesz w LEX:

Kto posiada kompetencje do szkolenia nowych członków gminnych komisji ds. rozwiązywania problemów alkoholowych? >

Czy dla członków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych prowadzić akta osobowe? >