Prezydent Bronisław Komorowski poinformował we wtorek, że w przetargu na śmigłowiec dla polskiego wojska do etapu testów przechodzi maszyna oferowana przez Airbus Helicopters - H225M (wcześniej znany jako Eurocopter EC725 Caracal). Airbus deklarował, że w razie wygranej w przetargu uruchomi linię produkcyjną w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1 w Łodzi.

"Uruchomienie produkcji francuskich helikopterów dla polskiej armii w łódzkich zakładach lotniczych oznaczałoby nie tylko tysiące nowych miejsc pracy w samych zakładach, jak i w firmach podwykonawczych, ale także transfer do Łodzi najnowocześniejszych technologii" - oświadczyła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, cytowana w komunikacie biura prasowego łódzkiego magistratu.

Przypomniała, że Airbus otworzył w mieście biuro badawczo-rozwojowe. "Teraz przed nami ogromna szansa na stworzenie nowoczesnego klastra w niezwykle zaawansowanej branży zbrojeniowej i lotniczej" - dodała.

W lutym Airbus Helicopters otworzył w Łodzi biuro konstrukcyjne, w którym powstawać będą nowoczesne projekty śmigłowców wojskowych i komercyjnych. Biuro zatrudni ok. 100 inżynierów. To czwarte centrum badawcze AH, po Francji, Niemczech i Hiszpanii.

Otwarciu łódzkiego biura towarzyszyło powołanie spółki Airbus Helicopters Polska (AHP). Jak podkreślał prezes AH Guillaume Faury, jest ono przypieczętowaniem dziesięcioletniej współpracy naukowej z polskimi uczelniami: Politechniką Łódzką, Uniwersytetem Technologiczno-Humanistycznym w Radomiu oraz Politechniką Gdańską.

Dyrektor ds. badań i innowacji AH Tomasz Krysiński wyjaśniał, że prace w łódzkim biurze projektów będą skupiać się na trzech celach: modernizacji już produkowanych śmigłowców, kontynuowaniu rozpoczętych projektów i przygotowaniu przełomowych technologii przyszłości z zakresu systemów napędowych wiropłatów i ich wyposażenia, które pojawią się na rynku po 2020 r.

W ramach wieloletniej współpracy z AH specjaliści z Politechniki Łódzkiej przyczynili się do rozwoju superszybkiego hybrydowego demonstratora X3, który pobił rekord prędkości dla śmigłowców. Pracownicy PŁ brali udział w pracach nad śmigłami, optymalizacją aerodynamiki oraz integracją silnika. Mieli też udział w rozwoju śmigłowca szturmowego tiger oraz wielozadaniowego EC725 Caracal.

Airbus Helicopters nie ma w Polsce zakładów związanych z produkcją śmigłowców, do grupy Airbus należą natomiast zakłady na warszawskim Okęciu. (PAP)