Orlando, który począwszy od 1985 roku piąty raz pełni urząd burmistrza stolicy Sycylii zwrócił uwagę na wyjątkowo zażyłe relacje z Polską, jej kulturą i historią. Podsumował je w wypowiedzi dla PAP po ceremonii odsłonięcia tablicy ku czci Szymanowskiego, w której uczestniczył.

"W ostatnich latach miałem przywilej być burmistrzem miasta, które wyszło z tunelu izolacji i przyjęło wymiar międzynarodowy, co potwierdza nadzwyczajny wzrost turystyki" - oświadczył Orlando.

"Szczególnie zacieśniliśmy historyczne i bieżące więzi z Polską" - zapewnił. Mówiąc o współpracy z mieszkającymi w mieście Polakami poinformował: "Dwoje Polaków z Palermo zostało wybranych do liczącej 21 osób Rady Kultur, instytucji demokratycznie wybranej przez mieszkańców pochodzących z krajów z pięciu kontynentów".

Leoluca Orlando przypomniał następnie, że w 2014 roku przyznał honorowe obywatelstwo byłemu prezydentowi Lechowi Wałęsie.

"Parkowi w centrum miasta nadaliśmy imię Solidarności" - dodał burmistrz wymieniając następną inicjatywę.

Zwrócił uwagę na to, że w jego mieście licznymi wydarzeniami w 2015 roku uczczono 100. rocznicę urodzin Tadeusza Kantora. Przy tej okazji honorowe obywatelstwo miasta nadano Krzysztofowi Warlikowskiemu, przedstawionemu jako jeden z najwybitniejszych reżyserów współczesnego teatru na świecie.

"W Ogrodzie Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata oddaliśmy hołd Janowi Karskiemu" - przypomniał też burmistrz, który w parku poświęconym pamięci Sycylijczyków ratujących Żydów w czasie wojny posadził drzewo dedykowane emisariuszowi władz Polskiego Państwa Podziemnego.

(PAP)