W środę zarząd województwa małopolskiego spotkał się z dziennikarzami, aby podsumować kończący się rok. „Samorząd terytorialny na poziomie regionów ma zasadniczy wpływ na rozwój Polski. Jesteśmy jednym z najdynamiczniej rozwijających się regionów nie tylko w Polsce, ale i Europie” - powiedział marszałek województwa Jacek Krupa, powołując się na ranking wszystkich europejskich regionów opublikowany przez amerykański think tank Milken Institute. W pierwszej 20. znalazły się trzy polskie województwa, z których Małopolska została sklasyfikowana na 20. miejscu.

Jak przypomniał Krupa, województwo małopolskie od kilku lat inwestuje w rozwój kolei. Dzięki temu powstały trzy linie Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej, obsługiwane zarówno przez samorządowego przewoźnika Koleje Małopolskie, jak i Przewozy Regionalne. W tym roku województwo kupiło 13 nowych pociągów. Według obliczeń na koniec 2017 roku wszyscy operatorzy kolejowi przewiozą ponad 12 mln osób, z czego ok. 5,7 mln osób skorzysta z usług Kolei Małopolskich.

„Ten projekt znakomicie podniósł jakość życia mieszkańców – mamy tutaj dalsze plany” - ocenił marszałek. Wśród najważniejszych jest m.in. uruchomienie w połowie przyszłego roku Podhalańskiej Kolei Regionalnej, kursującej między Nowym Targiem i Zakopanem.

Krupa zaznaczył, że region realizuje największy w historii plan budowy i modernizacji dróg wojewódzkich. W tym roku wartość tych inwestycji wyniosła ponad 355 mln zł. Z tej puli prace przy budowie obwodnic małopolskich miast pochłonęły blisko 146 mln zł. Wszystkie 14 zaplanowanych obwodnic powstanie do 2023 roku.

Małopolska realizuje również konsekwentnie – mówił Krupa - największy w historii plan budowy tras rowerowych. Tylko w 2017 roku wykonano ok. 120 km takich dróg na łączną kwotę 18,8 mln zł, a kolejnych ponad 260 km jest w trakcie realizacji. Na koniec tego roku sieć rowerowa ma liczyć w sumie 310 km długości.

Wicemarszałek Wojciech Kozak poinformował, że pierwsze efekty przynoszą programy nakierowane na poprawę jakości powietrza w regionie. W połowie tego roku weszły w życie przepisy uchwał antysmogowych dla Krakowa (tymczasowa, właściwa uchwała będzie obowiązywać od 1 września 2019) i dla całej Małopolski. Na ich mocy w całym regionie nie można już używać do ogrzewania domów m.in. węgla złej jakości i wilgotnego drewna.

Wicemarszałek Stanisław Sorys poinformował, że kończący się rok był dobry pod względem wykorzystania funduszy europejskich. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego ogłoszono 43 konkursy oraz złożono 64 projekty pozakonkursowe, co angażowało 3,5 mld zł. Do końca listopada w wyniku naborów przeprowadzonych w tym roku podpisano 123 umowy o wartości 355 mln zł.

Jak przypomniał Sorys, od początku obecnej perspektywy finansowej zawarto ogółem 1520 umów na dotacje o wartości 4 mld zł, co stanowi 34 proc. całkowitej alokacji RPO WM. Całkowita pula środków do wykorzystanie w ramach RPO dla Małopolski to przy obecnym kursie euro prawie 12,2 mld zł.

Członek zarządu województwa Grzegorz Lipiec zwrócił uwagę, że mieszkańcy coraz bardziej chcą decydować o sprawach regionu, o czym świadczą wyniki II edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Do podziału było w sumie 8 mln zł, czyli o 2 mln zł więcej niż przed rokiem. „Można zdecydowanie powiedzieć, że druga edycja budżetu obywatelskiego zakończyła się pełnym sukcesem frekwencyjnym – oddano ponad 176,6 tys. głosów, czyli o 120 proc. więcej niż przed rokiem” – podkreślił Lipiec.

Leszek Zegzda z zarządu województwa ocenił, że rok 2017 był udanym czasem dla małopolskiej kultury. Prawie wszystkie wojewódzkie instytucje kultury skutecznie wywalczyły dofinansowania ze środków unijnych na ciekawe projekty i inwestycje, zarówno w ramach RPO, jak i Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.(PAP)