Podczas uroczystej sesji rady miejskiej we wrocławskim ratuszu prezydent Rafał Dutkiewicz powiedział, że kultura jest priorytetem, ponieważ Wilno było Europejską Stolica Kultury w 2009 r. i swoim doświadczeniem w organizacji tego wydarzenia podzieli się z Wrocławiem, który ma pełnić tę rolę w 2016 r.

„Podpisując umowę z Wilnem dopełniamy również ważny dla nas wszystkich trójkąt współpracy pomiędzy Wilnem, Wrocławiem i ukraińskim Lwowem, z którym jesteśmy miastem partnerskim od wielu lat” - dodał Dutkiewicz.

Mer Wilna Arturas Zuokas podkreślił, że Wrocław jest ośrodkiem bardziej doświadczonym w rozwijaniu nowoczesnej infrastruktury, dlatego liczy, że współpraca pomoże stolicy Litwy w pozyskiwaniu środków unijnych i podnoszeniu jakości życia mieszkańców.

„Wilno ma się czym podzielić, bo to przecież nasze wspólne dziedzictwo. We Wrocławiu widać setki milionów euro wydanych na obiekty, których my nie mamy, a one poprawiają jakość życia setkom tysięcy mieszkańców. Wierzę, że nasza współpraca będzie dobrym przykładem dla innych” - mówił Zuokas.

Współpraca rozpocznie się od sfery kultury. Już w przyszłym roku we Wrocławiu w ramach przygotowań do ESK goście z Wilna zorganizują tradycyjny wileński jarmark „Kaziuki”.

Umowa zakłada również aktywność samorządów w wielu innych dziedzinach m.in. edukacji, nauce, gospodarce komunalnej, ochronie dziedzictwa i renowacji zabytków, turystyce i sporcie oraz współpracy gospodarczej.

Wrocław jest dla Wilna 35 miastem partnerskim. Wilno współpracuje już czterema polskimi miastami: Warszawą, Gdańskiem, Łodzią i Krakowem. Stolica Dolnego Śląska zawarła podobne umowy o współpracy z 13 miastami i regionami m.in. z niemieckimi Dreznem i Wiesbaden, z amerykańskim Charlotte, z meksykańską Guadalajarą oraz z litewskim Kownem. (PAP)