O tym, że Pasławska ma być wiceministrem skarbu wicepremier, Waldemar Pawlak mówił już w lutym. Do tej pory jednak dotychczasowa wicemarszałek woj. warmińsko-mazurskiego nie otrzymała nominacji.

"Spodziewam się jej w najbliższych dniach" - powiedziała we wtorek PAP Pasławska. Nie chciała powiedzieć, jakimi sprawami będzie się zajmować w resorcie skarbu.

"Jest za wcześnie, by o tym mówić" - stwierdziła. Dodała, że do pracy w tym resorcie wytypował ją wicepremier Pawlak.

Z nieoficjalnych informacji uzyskanych przez PAP z otoczenia Pasławskiej wynika, zastąpi ona w resorcie skarbu Zdzisława Gawlika, którego rezygnację ze stanowiska podsekretarza stanu premier przyjął 15 czerwca. Gawlik w Ministerstwie Skarbu odpowiadał - jak podaje resort na swojej stronie internetowej - za Departament Spółek Kluczowych, Departament Prawny i Procesowy, Biuro Kontroli oraz Delegatury terenowe ministerstwa. Pod jego nadzorem znajdowały się, m.in. takie spółki jak KGHM, Agencja Rozwoju Przemysłu czy też LOT. Wcześniej pojawiały się spekulacje, że Pasławska zastąpi w Ministerstwie Skarbu Jana Burego.

W samorządzie województwa warmińsko-mazurskiego Urszula Pasławska pracowała od 2006 roku i była odpowiedzialna m.in. za wdrażanie środków unijnych. Marszałek województwa Jacek Protas wysoko ocenił jej pracę w samorządzie. Pasławska zachowała mandat radnej sejmiku.

Pasławska ukończyła prawo na Uniwersytecie Gdańskim i działa w warmińsko-mazurskich strukturach PSL.

W zarządzie woj. warmińsko-mazurskiego Pasławską zastąpi wójt gminy Ostróda Marek Brzezin (PSL) - zdecydowali o tym we wtorek radni sejmiku. W rozmowie z PAP marszałek Protas zapowiedział, że Brzezin przejmie dotychczasowe obowiązki Pasławskiej, ale pracę w samorządzie rozpocznie dopiero 9 lipca. Do tej pory ma "załatwić wszystko, co należy w swojej gminie".

W gminie Ostróda zostaną przeprowadzone wcześniejsze wybory wójta. Głosowanie takie odbędzie się prawdopodobnie jesienią.(PAP)

jwo/ mok/ bk/