Likwidację nocnych kursów metra w weekendy w związku z oszczędnościami pod koniec ubiegłego roku zapowiedział ZTM. Przeciwko tej decyzji protestowali niektórzy mieszkańcy Warszawy. W ubiegłym tygodniu dyrektor ZTM Leszek Ruta zapowiedział, że metro mogłoby kursować nocą, ale krócej - np. do godz. 1.30 lub 1.45 – a nie do godz. 3.
Za przyjęciem stanowiska w sprawie utrzymania nocnych kursów metra zagłosowało w czwartek 53 radnych; jedna osoba była przeciwna; nikt nie wstrzymał się od głosu.

Projekt stanowiska przygotowały kluby radnych PO i SLD.
Jak podkreślono w stanowisku, zmiany wynikające z oszczędności w budżecie ZTM powinny być jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców Warszawy, dlatego zaapelowano o utrzymanie nocnych kursów metra w weekendy. Przewodniczący klubu radnych PO Jarosław Szostakowski powiedział PAP, że jego klub jest za tym, by metro kursowało tak jak obecnie, do godz. 3 w nocy. W przyjętym stanowisku godzina nie jest wskazana.

Podczas debaty przyjęto poprawkę do stanowiska zgłoszoną przez PiS, aby metro nocą kursowało nie tylko w weekendy, ale także przed każdym dniem wolnym od pracy. Wcześniej radni PiS chcieli włączyć pod obrady osobny projekt stanowiska ws. utrzymania nocnych kursów metra. Radni PiS chcieliby, by metro kursowało całą dobę w weekendy oraz dni poprzedzające dni wolne od pracy. "Całodobowe kursy metra nie są możliwe ze względów technicznych" - zwróciła uwagę radna PO Zofia Trębicka.

Na czwartkowej konferencji prasowej przewodniczący klubu radnych PiS Maciej Wąsik powiedział, że w przyszłym tygodniu zostaną uruchomione linie telefoniczne, adresy mailowe i dyżury w biurze PiS, by mieszkańcy Warszawy mogli zgłaszać swoje uwagi dotyczące zmian w komunikacji miejskiej np. skrócenia tras linii autobusów, zmniejszenia częstotliwości ich kursowania. Radni PiS chcą m.in. dyskutować o "programie tallińskim". Jak podkreślono, w stolicy Estonii, płacący tam podatki jeżdżą za darmo komunikacją miejską.

Pod koniec ubiegłego roku ZTM zapowiedział, że w związku z oszczędnościami w budżecie spółki w wysokości 190 mln zł, nocne kursy metra w weekendy będą zlikwidowane. Obecnie podziemna kolejka kursuje nocami z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę do godz. 3. Likwidacja nocnych kursów miała przynieść 300 tys. zł miesięcznie. Na obecnych zasadach metro będzie jeździło na pewno do końca ferii zimowych na Mazowszu.

Przeciwko likwidacji kursów podpisy pod petycją w internecie składali niektórzy mieszkańcy Warszawy. Autorzy inicjatywy "impreza na koniec nocnego metra w Warszawie" zwrócili się w czwartek z prośbą o spotkanie do Metra Warszawskiego i urzędu miasta. O zachowanie nocnych kursów w ubiegłym tygodniu zwróciła się do ZTM prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. W związku z oszczędnościami, ZTM zapowiedział także zmniejszenie częstotliwości kursowania niektórych linii autobusów i tramwajów w święta i weekendy.