Idea budżetu obywatelskiego polega na zwiększeniu udziału i wpływu obywateli na finanse miasta; część pieniędzy budżetu miejskiego zarezerwowana jest na realizację projektów mieszkańców. W Warszawie do rozdysponowania jest ponad 26 mln zł. Początkowo była to kwota mniejsza o ok. milion zł, ale urzędnicy z Wilanowa i Woli zdecydowali się powiększyć pulę.

Ostateczny termin składania projektów do budżetu partycypacyjnego upływa 9 marca. Aby zachęcić mieszkańców do składania własnych pomysłów, miasto organizuje w sobotę maraton pisania projektów. Między godz. 12 a 18 w Domu Towarowym Braci Jabłkowskich przy ul. Brackiej 25 będzie można spotkać przedstawicieli organizacji pozarządowych, mieszkańców, a także pracowników urzędów dzielnic, którzy będą udzielać wskazówek przy wypełnianiu formularzy.

Napisany podczas maratonu projekt, pod którym podpisze się 15 osób, będzie można od razu zgłosić urzędnikom (zeskanowany, zostanie przekazany drogą elektroniczną do właściwego urzędu dzielnicowego). W sobotę będą też otwarte Wydziały Obsługi Mieszkańców w urzędach dzielnic - własny pomysł na wykorzystanie budżetu partycypacyjnego będzie można złożyć w godz. 8–16.

Dotąd do stołecznych urzędów dzielnicowych wpłynęło blisko 200 projektów. W liczbie pomysłów na wykorzystanie środków z budżetu obywatelskiego przodują mieszkańcy Mokotowa. Do piątku przed południem żadne projekty nie wpłynęły jeszcze w Ursusie i Wesołej. Niewiele zgłoszeń było w dzielnicach: Wilanów, Bielany, Rembertów i Praga Północ.

"Doświadczenia z prowadzania budżetu partycypacyjnego w Łodzi pokazują, że 95 proc. projektów wpływa w ostatnich dniach przed upływem terminu zgłoszeń" - powiedziała naczelnik Wydziału Konsultacji Społecznych i Partycypacji stołecznego ratusza Anna Petroff-Skiba.

Najwięcej z propozycji zgłoszonych dotychczas przez mieszkańców dotyczy budowy infrastruktury komunikacyjnej, placów zabaw dla dzieci, wybiegów dla psów, a także rewitalizacji skwerów i terenów zielonych oraz organizacji zajęć sportowo-rekreacyjnych dla dzieci i seniorów.

Wśród projektów są także pomysły bardziej oryginalne - jak ten pod nazwą "Praga odkupi Warszawę - akcja sprzątania psich kup na Saskiej Kępie". W Wawrze mieszkańcy z jednej ulic proponują "wymianę żarówek na mocniejsze i przycięcie drzew" - według nich miejskie oświetlenie jest za słabe, a w okolicy jest ciemno. Na Białołęce wśród pomysłów znalazło się sfinansowanie miejskich gier edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Jedno ze zgłoszeń dotyczy obchodów stulecia Saskiej Kępy, a w Rembertowie mieszkańcy chcą wyposażyć w sprzęt i stroje chór przy akademii seniora.

"Warto zaangażować się we współtworzenie swojego otoczenia. Często jest tak, że widzimy w okolicy coś, co warto poprawić, ale nic z tym nie robimy. Jeżeli przy okazji budżetu partycypacyjnego nie wykorzystamy szansy, by coś zmienić, to nie mamy później prawa narzekać" - przekonuje Agnieszka Kłąb z biura prasowego ratusza.

Wszyscy, którzy zgłoszą swoje pomysły przed niedzielą, 16 lutego, będą mogli liczyć na pomoc urzędników w naniesieniu ewentualnych poprawek do swoich projektów. Projekty, które zostaną złożone po tej dacie, nie będą mogły być korygowane.

Pod koniec czerwca mieszkańcy sami wybiorą najlepsze propozycje, które zostaną skierowane do realizacji w ich dzielnicach. Lista zwycięskich projektów będzie znana w lipcu, jednak ich realizacja nastąpi dopiero w 2015 r. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zadeklarowała, że pomysły wybrane przez mieszkańców w konkursie staną się punktami w budżecie dzielnic i zostaną zrealizowane.

Szczegółowe informacje na temat budżetu obywatelskiego znajdują się na stronie www.twojbudzet.um.warszawa.pl. Na stronie można znaleźć formularze zgłoszeniowe, przykładowe kosztorysy i inne informacje niezbędne do uczestniczenia w budżecie partycypacyjnym. (PAP)

stav/ bos/ gma/