Jak powiedział marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień, Łódzka Kolej Aglomeracyjna otrzymała od Urzędu Transportu Kolejowego oraz Centrum Unijnych Projektów Transportowych zezwolenie na weekendowe i świąteczne przejazdy do Warszawy. Zwrócił uwagę, że w obecnym rozkładzie w sobotę i niedzielę na trasie Łódź-Warszawa jest kilkugodzinna przerwa między pociągami obsługiwanymi przez PKP Intercity i Przewozy Regionalne.

"Nie chcemy konkurować z innymi przewoźnikami, a jedynie wypełnić tę lukę tak, aby dostępność komunikacyjna Łodzi i Warszawy była większa. Uruchomienie połączenia przez ŁKA będzie możliwe po 12 marca, kiedy zostanie wprowadzony nowy rozkład jazdy" - mówił.

Podróż do Warszawy pociągami ŁKA ma trwać godzinę. "W tym czasie dojedziemy z dworca Łódź Widzew do Warszawy Zachodniej i będzie to najszybszy przejazd na tym odcinku z Łodzi do Warszawy. Trasa rozpocznie się na dworcu Łódź Kaliska, a po drodze pociąg zatrzyma się m.in. na stacjach Łódź Chojny, Łódź Dąbrowa, Łódź Widzew, Koluszki, Skierniewice, Warszawa Zachodnia i Warszawa Centralna. Atrakcyjny ma być nie tylko czas przejazdu, ale i cena biletu" - powiedział prezes ŁKA, Andrzej Wasilewski.

Pasażerów będą wozić nowoczesne pociągi FLIRT 3, które na zmodernizowanej trasie będą mogły rozwinąć prędkość do 160 kilometrów na godzinę i pomieścić 254 pasażerów.

Na początek w soboty i niedzielę przewidziano po dwa kursy. Według wstępnych planów pociągi z Łodzi do Warszawy wyruszą o godz. 9.40 i 15.40, a do Łodzi z Warszawy o godz. 12 i 19. "Na codzienne przejazdy trzeba poczekać, bo na razie nie pozwala nam na to m.in. ilość taboru" - powiedział marszałek Stępień.

Nowe połączenie będzie najdłuższą trasą obsługiwaną przez Łódzką Kolej Aglomeracyjną i pierwszym, które przekroczy granice województwa łódzkiego "Najwyższy czas markę ŁKA promować poza województwem i nowa trasa jest świetną okazja, żeby pokazać Łódź i całe województwo mieszkańcom stolicy i Mazowsza. Mam nadzieję, że przybliżymy Warszawę łodzianom, ale i przybliżymy Łódź warszawiakom" - podkreślił prezes Wasilewski.

Marszałek przypomniał, że w styczniu ŁKA uruchomiła regularne połączenie z Łodzi do Skierniewic. Dodał, że średnio korzysta z niego 342 osób dziennie.

ŁKA wkrótce zamierza udostępnić mobilną aplikację, za pomocą której podróżni na telefonach będą mogli sprawdzić aktualną lokalizację swojego pociągu.

Pociągi ŁKA, spółki samorządu łódzkiego, od 2014 roku jeżdżą na trasach pomiędzy Łodzią a Kutnem, Koluszkami, Łowiczem, Sieradzem, Zgierzem i Skierniewicami. (PAP)