Rozporządzenie w tej sprawie ukazało się już w Dzienniku Ustaw.

Milczanowska rządziła Radomskiem nieprzerwanie od 2006 roku. W wyborach na prezydenta miasta w 2014 roku startowała jako kandydatka PiS. Partia Jarosława Kaczyńskiego poparła ją również rok później w jesiennych wyborach do parlamentu. Startowała z listy PiS w okręgu piotrkowskim. Zagłosowało na nią wówczas ponad 11,5 tys. osób.

Po ogłoszeniu wyników wyborów prezydent zdecydowała zrezygnować ze swojego stanowiska. Żegnając się z pracownikami i radnymi powiedziała m.in., że wybór do polskiego parlamentu odbiera jako zaszczyt, jakim obdarzyła ją lokalna społeczność. To - według niej - ważne zobowiązanie.

Po rezygnacji Milczanowskiej wyznaczona została osoba pełniąca obowiązki prezydenta miasta. Jest nią Wiesław Kamiński, prezes jednej z miejskich spółek, który będzie kierował Radomskiem do czasu przeprowadzenia przedterminowych wyborów. A te wyznaczono na 7 lutego.

Z kalendarza wyborczego wynika, że komitety wyborcze mogą rejestrować się do 21 grudnia. Z kolei 8 stycznia mija termin zgłaszania kandydatów na prezydenta miasta.

Według lokalnych mediów udział w wyborach zadeklarowało już kilka osób. Wśród nich jest np. Jarosław Ferenc, który rywalizował z Milczanowską w ub. roku w wyborach na prezydenta Radomska. Oboje spotkali się w II turze. Walka była bardzo wyrównana. Na Milczanowską głos oddało 8240 osób, a na Ferenca, który startował z Komitetu Wyborczego Razem dla Radomska - 7954 osoby. Milczanowska wygrała w blisko 48-tysięcznym mieście różnicą 286 głosów.

Dowiedz się więcej z książki
Kodeks wyborczy. Przepisy
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 

Jak podają media, obok Ferenca o fotel prezydenta miasta ubiegać się mają jeszcze m.in.: miejska radna Magdalena Spólnicka, która w ostatnich wyborach parlamentarnych startowała z listy PO, Ewa Drzazga - b. kandydatka SLD w wyborach na prezydenta Radomska czy Jacek Rak z Kukiz'15. (PAP)