"Nowe Centrum Łodzi nabiera rozpędu - to już nie tylko jako idea, ale realny, rozwijający się w przestrzeni miejskiej projekt. Bardzo zaniedbana pierzeja ul. Składowej, która znajduje się w najbliższym sąsiedztwie powstającego podziemnego dworca Łodź Fabryczna, ma szansę na odrodzenie w zupełnie innej formie" - zaznaczyła prezydent.

Fundusz Mieszkań na Wynajem to komercyjny projekt Banku Gospodarstwa Krajowego. Prowadzi działalność na zasadach rynkowych i oferuje lokatorom mieszkania na zasadzie najmu okazjonalnego, m.in. w Piasecznie k/Warszawy, Gdańsku i Poznaniu. "Łódź dołączyła do kilku miast - m.in. Warszawy, Krakowa, Wrocławia i Katowic, w których Fundusz będzie inwestował. To oznacza, że rozwój miasta uzasadnia bankową inwestycję; według naszych ekspertów Łodź może pozwolić sobie na to, aby budować mieszkania na wynajem, w komercyjnej sferze - dla tych co są mobilni, szukają nowych wyzwań" - podkreślił wiceprezes zarządu BGK Jarosław Stępień.

Na zakupionym przez bank placu na rogu ul. Składowej obecnie stoi zniszczona kamienica. Plany zakładają jej rewitalizację oraz dobudowanie jednej kondygnacji; w sumie w budynku znajdą się 63 w pełni wyposażone mieszkania na wynajem oraz lokale. Inwestycja ma być zrealizowana w ciągu czterech lat.

"Władze Łodzi odważnie sformułowały warunki przetargu. Wprost powiedziano: +będziemy część miasta przeznaczać pod zabudowę mieszkaniową na wynajem+. Gdyby w NCŁ planowano jedynie powierzchnie użytkowe - dające wyższe czynsze - to skończyłoby się tym, co w wielu miastach jest horrorem, a więc całymi dzielnicami biur i obiektów, które po godz. 18 są martwe i generują olbrzymie problemy komunikacyjne" - zaznaczył Stępień.

Według prezesa BGK Nieruchomości Ryszarda Słowińskiego, do końca 2015 r. Fundusz oddał na wynajem 380 mieszkań w całej Polsce; ponad 1,1 tys. lokali zostało już zakontraktowanych - z terminami ich oddania do 2018 r. "Obecnie zamykamy proces inwestycyjny na kolejnych 900 mieszkań. Za chwilę - w skali ogólnopolskiej - dysponować będziemy 2,4 tys. mieszkań. W perspektywie najbliższej pięciolatki chcemy posiadać ich kilkanaście" - dodał.

Jak zaznaczył, BGK planuje kolejne podobne inwestycje w Łodzi; w perspektywie chce stworzyć do tysiąca mieszkań na wynajem.

Nowe Centrum Łodzi to jeden z największych programów urbanistycznych w historii miasta. Jego najważniejszym elementem jest nowy podziemny dworzec kolejowy Łódź Fabryczna. Będzie on częścią multimodalnego węzła komunikacyjnego, w którym - oprócz peronów kolejowych - znajdą się m.in. przystanki autobusów regionalnych i miejskich czy tramwajów oraz parkingi dla samochodów.

Realizacji projektu NCŁ towarzyszy przebudowa lub budowa 9 km dróg i 2,5 km torowisk.

Drugim istotnym elementem NCŁ jest zrewitalizowany kompleks budynków zabytkowej elektrociepłowni EC1, gdzie umiejscowiono m.in. Narodowe Centrum Kultury Filmowej, najnowocześniejsze w kraju Planetarium oraz interaktywne Centrum Nauki i Techniki, które zostanie wyposażone w przyszłym roku. (PAP)