W konferencji wezmą udział przedstawiciele środowiska naukowego, rządu oraz samorządowcy. Organizatorzy tego dwudniowego wydarzenia spodziewają się ponad 300 uczestników z całej Polski.
"Chcemy dyskutować na temat istoty aglomeracji w Polsce, ich rozwoju, integracji w ramach aglomeracji i polityki miejskiej. Zaprezentujemy, na jakim etapie integracyjnym my jesteśmy: mamy dobre doświadczenia, jedyną w Polsce strategię rozwoju obszaru metropolitalnego, całkiem niezłą integrację i współpracę. Pokażemy, że warto w niektórych rozwiązaniach ogólnokrajowych naśladować Poznań" - powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej prezydent Poznania Ryszard Grobelny.
Prezydent Poznania jest prezesem współorganizującego wydarzenie Stowarzyszenia Metropolia Poznań. Stowarzyszenie zrzesza Poznań, powiat poznański, gminy powiatu poznańskiego oraz wielkopolskie gminy i powiaty wykazujące silne związki z aglomeracją poznańską.
Według organizatorów, celem konferencji ma być określenie, jak samorządy powinny współpracować w ramach obszarów metropolitalnych, by zapewnić mieszkańcom najlepsze warunki do życia, m.in. jak organizować wspólny transport, jak rozwiązać problem gospodarki odpadami i jak wzmocnić potencjał turystyczny całej aglomeracji.
"Coraz częściej zdajemy sobie sprawę, że poszczególne gminy nie są w stanie realizować wszystkich zadań. Kończy się czas, gdy w każdej gminie musiało być wszystko: od żłobka po uniwersytet. Musimy postawić na współdziałanie. Dzięki współdziałaniu z Poznaniem Śrem zyskuje chociażby demograficznie. W ciągu ostatnich trzech lat o 8 proc. wzrosła liczba mieszkańców. Wynika to głównie z migracji" - mówił burmistrz Śremu Adam Lewandowski.
Swoimi dotychczasowymi doświadczeniami podzielą się przedstawiciele samorządów m.in. z Warszawy, Gdańska i Wrocławia. Jak podkreślił Grobelny, w Polsce trudno mówić o jednym, wzorcowym modelu tworzenia metropolii.
Dodał, że mamy aglomeracje składające się z dwóch dominujących miast, np. Bydgoszczy z Toruniem. "Inna sytuacja jest na Śląsku, gdzie mamy do czynienia z bardzo zróżnicowanym konglomeratem wielu miejscowości, powiatów, gmin. Są też sytuacje podobne jak w Poznaniu, gdzie jest jedno centralne miasto" - powiedział.
Konferencję organizuje także samorząd województwa wielkopolskiego, Unia Metropolii Polskich i Centrum Badań Metropolitalnych UAM. (PAP)