Przedstawiciele obu klubów wystąpili z apelem w tej sprawie do prezydenta miasta Krzysztofa Matyjaszczyka.

Od początku października – dzięki zarządzeniu podpisanemu przez prezydenta - zameldowani w Częstochowie uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów mogą za darmo korzystać z komunikacji miejskiej obsługiwanej przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne (MPK).

Darmowe przejazdy dla uczniów mają charakter pilotażowy. Zgodnie z zarządzeniem prezydenta, nowa regulacja - oprócz uczniów obejmująca także przedszkolaki podróżujące z opiekunami - będzie obowiązywać do końca 2018 r. Później władze miasta ocenią efekty takiego rozwiązania.

Pilotaż chwalą radni PO i „Mieszkańcy Częstochowy”, chcą jednak rozszerzenia go o starszych uczniów. „Nie możemy różnicować dzieci i młodzieży w mieście, tym bardziej, że uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów mają z reguły blisko do szkoły, a uczniowie szkół średnich nieraz muszą pokonać całe miasto” - powiedział PAP Jacek Krawczyk z klubu radnych PO.

Lokalne władze wprowadziły pilotaż wskazując, że darmowa komunikacja może skutecznie zmniejszyć ruch samochodowy na ulicach i poprawić jakość powietrza, a w konsekwencji – jakość życia. Autorzy apelu do Matyjaszczyka przekonują, że rozszerzenie programu na starszych uczniów może sprawić, że część z nich może przekonać się do komunikacji zbiorowej zamiast – w niedalekiej przyszłości – jeździć po mieście samochodami.

Jak mówił Krawczyk, radni już zwracali się z pytaniem o rozszerzenie pilotażu do Matyjaszczyka. Od służb prezydenta otrzymywali odpowiedź, że trwają analizy. Teraz liczą, że prezydent ustosunkuje się do tej propozycji na najbliższej sesji rady – w czwartek.

Według wyliczeń radnych Platformy, wprowadzony już pilotaż to koszt ok. 1,5 mln zł rocznie. Poszerzenie programu o uczniów szkół średnich to – według Krawczyka – dodatkowe 3 mln zł rocznie, czyli łącznie 4,5 mln zł rocznie. „Jesteśmy przekonani, że damy radę wygospodarować taką kwotę” - zaznaczył.

Obowiązujące już obecnie zarządzenie prezydenta obejmuje 100-procentową ulgę w przejazdach środkami MPK - oprócz uczniów szkół podstawowych i gimnazjów zameldowanych i uczących się w Częstochowie - także dzieci w wieku przedszkolnym, starsze niż cztery lata. Przedszkolaki mogą jeździć za darmo na podstawie oświadczenia towarzyszącego im w autobusie lub tramwaju opiekuna, uczniowie - na podstawie biletu elektronicznego z "doładowaną" nową ulgą. Taką doładowanie trzeba będzie ponawiać w punktach MPK raz na trzy miesiące.

Wprowadzenie bezpłatnych przejazdów to element miejskiego programu "Lepsza Komunikacja", który spaja rozmaite projekty i inicjatywy w zakresie komunikacji drogowej, publicznej i rowerowej w Częstochowie.(PAP)