Według rozmówców PAP z władz partii, premier i szef PO Donald Tusk powiedział na posiedzeniu zarządu, że nie wybiera się na żadne stanowisko unijne i że informacje o tym to "mrzonki". Po zakończeniu ubiegłotygodniowego szczytu Unii w Brukseli Tusk zaznaczył, że nie sądzi, by coś się zmieniło, jeśli chodzi o jego ewentualne kandydowanie na szefa Rady Europejskiej. "Dla mnie priorytetem jest Polska" - deklarował, przyznając jednocześnie, że woli trzymać w zapasie każdy wariant.

Tyszkiewicz powiedział dziennikarzom, że decyzja zarządu PO o powierzeniu mu funkcji szefa kampanii w wyborach samorządowych, to dla niego "duże wyzwanie". "Jestem dobrej myśli przed wyborami, traktuję tę decyzję jako sygnał o potrzebie wykorzystania wszystkich potencjałów w Platformie dla zwycięstwa naszej partii" - podkreślił.

"Kiedy wychodzi się na boisko zawsze trzeba walczyć o wygraną i Platforma w wyborach samorządowych będzie walczyła o zwycięstwo" - dodał.

Tyszkiewicz poinformował, że zarząd zdecydował, że konieczne są intensywne konsultacje przed wyborami samorządowymi. "Rozpoczną się 4 sierpnia, będziemy się spotykali w Warszawie w układach regionalnych z przewodniczącym partii Donaldem Tuskiem. To będzie sygnał mobilizujący dla całej Platformy" - powiedział.

Jak podkreślił, będzie chciał przekonać Polaków w kampanii, że Platforma w samorządzie jest "dobrym gospodarzem".

Tyszkiewicz z Platformą związany jest od początku jej istnienia, czyli od zjazdu w hali Olivii w Gdańsku w 2001 r. Obecnie jest wiceprzewodniczącym sejmowej komisji spraw zagranicznych, kieruje też pracami Zespołu Parlamentarnego ds. Białorusi.

Zarząd PO zaakceptował kandydatów w wyborach uzupełniających do Senatu w trzech okręgach: na Śląsku, na Mazowszu i w woj. świętokrzyskim.

W okręgu nr 73 obejmującym Rybnik oraz powiaty mikołowski i rybnicki PO wystawia lidera partii w tym mieście, posła Marka Krząkałę; w Świętokrzyskiem (okręg nr 82 - na który składa się pięć świętokrzyskich powiatów: opatowski, ostrowiecki, sandomierski, skarżyski i starachowicki) posła Zbigniewa Pacelta, a na Mazowszu (okręg nr 47, który obejmuje powiaty: garwoliński, miński i węgrowski) burmistrza miasta Mrozy Dariusza Jaszczuka. (PAP)