Magdalena Potocka z biura prasowego ZTM powiedziała PAP, że wypożyczalnie na Pradze będą otwarte dopiero w przyszłym roku w związku z budową II linii metra w tej dzielnicy.

Na Pradze stanie 13 wypożyczalni, m.in. przy rondzie Waszyngtona, u zbiegu al. Zielenieckiej i ul. Grochowskiej (w sąsiedztwie Teatru Powszechnego), w okolicach Parku Praskiego, Urzędu Dzielnicy Praga Północ, Dworca Wschodniego i Dworca Wileńskiego. Stacje rowerowe pojawią się także przy zoo, zarówno od strony mostu Gdańskiego, jak i ulicy Ratuszowej.

1 sierpnia Veturilo zadebiutuje w Śródmieściu, na Bielanach, Ursynowie i w Wilanowie. Łącznie będzie to 57 stacji na ponad tysiąc rowerów. Rowery można wypożyczyć także w 11 wypożyczalniach na Bemowie w ramach systemu Bemowo Bike, gdzie dzielnicowa sieć wypożyczalni działa już od kwietnia.

W marcu przyszłego roku pojawi się kolejnych 70 stacji rowerowych i 1,1 tys. rowerów. Wielbiciele jednośladów będą mieli wówczas do dyspozycji łącznie 2,1 tys. rowerów, które będą mogli wypożyczyć w 127 punktach w mieście.

Największa wypożyczalnia powstanie przy ul. Traugutta naprzeciwko bramy kampusu Uniwersytetu Warszawskiego. Będzie tam blisko 70 rowerów. Duże będą także punkty przy wyjściach z metra oraz przy innych ośrodkach akademickich, takich jak SGGW.

Aby skorzystać z wypożyczalni, trzeba zarejestrować się na stronie internetowej systemu Bemowo Bike (www.bemowobike.pl) lub witrynie wypożyczalni Veturilo (www.veturilo.waw.pl), która zacznie działać w połowie lipca.

Wypożyczenie roweru do 20 minut ma być bezpłatne. Za kolejne 40 minut trzeba zapłacić złotówkę, druga godzina będzie kosztować 3 zł.

Różnice w wysokości opłat w obu systemach, pojawią się przy dłuższym czasie wypożyczenia. Za kolejną, trzecią godzinę jazdy rowerem wypożyczonym na Bemowie trzeba będzie zapłacić 4 zł, w systemie Veturilo - 5 zł. Czwarta i każda kolejna to koszt siedmiu złotych w Veturilo, w Bemowo Bike - 4 zł. Maksymalny czas jednorazowego wypożyczenia to 12 godzin.

Podstawową formą zapłaty jest dokonanie przedpłaty w wysokości 10 zł przy rejestracji na stronie internetowej. Drugi sposób to skorzystanie z karty kredytowej bezpośrednio w wypożyczalni. Płacenie poprzez wiadomości SMS na razie nie będzie możliwe.

Miasto nie ponosi żadnych kosztów przy uruchamianiu wypożyczalni rowerowych. Projekt finansuje operator, natomiast miasto płaci miesięczną opłatę za świadczoną usługę.

Pierwszym dużym miastem w Polsce, które na wzór zachodnich metropolii uruchomiło sieć bezobsługowych wypożyczalni rowerów, jest Kraków. W ramach programu uruchomionego jesienią 2008 roku powstało 16 stacji oferujących ok. 100 rowerów. Kraków planuje rozbudowę swojego systemu, by do 2015 r. można było korzystać z 1500 rowerów.

Veturilo - oznacza w esperanto transport, środek transportu i trenowanie. (PAP)

kno/ bos/