Powiat usiłuje sprzedać teren dawnego przejścia od 2010 roku. Odbyło się już sześć przetargów, a cena wywoławcza spadła z ponad 41 mln zł do niespełna 13 mln zł. „Dotychczas nie znaleźliśmy chętnych. Liczymy, że teraz, gdy podzieliliśmy całość na części, łatwiej nam będzie wszystko sprzedać. Pierwsza, niezabudowana działka o powierzchni ponad 20 arów, w poniedziałek znalazła nabywcę” – powiedział PAP Kalata.

Jak dodał samorządowiec, całość nieruchomości została podzielona w taki sposób, aby do każdej działki można było swobodnie dojechać.

Ustny przetarg odbędzie się 24 kwietnia. Warunkiem uczestnictwa w nim jest wpłacenie wadium do 18 kwietnia. Pod młotek trafią trzy działki. Na każdej znajdują się budynki, które kiedyś były częścią punktu odpraw granicznych. Ceny wywoławcze nieruchomości sięgają od ponad 440 tys. zł do ponad 1 mln zł.

Teren dawnego przejścia granicznego ma powierzchnię ponad 5,7 ha. Znajdują się na niej m.in. budynki punktu odpraw, spośród których największy ma powierzchnię ponad 5,8 tys. m kw., a także tereny niezabudowane. W pomieszczeniach część powierzchni jest wydzierżawiona. Wszystkie umowy można jednak rozwiązać z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia.

Teren dawnego przejścia od 2007 roku należy do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Przejście graniczne w Zwardoniu uruchomione zostało w 1997 roku. Było największym przejściem ze Słowacją. Zostało zlikwidowane w 2007 roku po dołączeniu obu krajów do strefy Schengen. (PAP)