Miasto wyemituje obligacje o terminach wykupu od 3 do 11 lat. Będzie to trzecia emisja obligacji Sosnowca prowadzona przez ING Bank Śląski w ciągu ostatnich trzech lat. Dwie poprzednie emisje opiewały łącznie na 140 mln zł.

 

„Zainteresowanie obligacjami naszego miasta jest kolejnym dowodem na to, że sytuacja gminy jest stabilna. Sosnowiec zadłuża się w bezpieczny sposób” – ocenił cytowany w komunikacie prezydent Sosnowca Kazimierz Górski.

 

Środki z emisji miasto przeznaczy na finansowanie inwestycji. Według Krzysztofa Polaczkiewicza z sosnowieckiego magistratu, chodzi m.in. o budowę sali koncertowej przy szkole muzycznej, przebudowę ulic Lenartowicza, Mikołajczyka oraz połączenia ulic Jedności z 11 Listopada, a także modernizację szpitala miejskiego.

 

ING Bank Śląski zorganizował również programy emisji obligacji dla innych miast w woj. śląskim, m.in. Zabrza (dwa programy na 65 mln zł), Rudy Śląskiej (46,5 mln zł), Chorzowa – 40 mln oraz Piekar Śląskich (20 mln zł).

 

Bank proponuje samorządom emisje średnioterminowych i długoterminowych obligacji na finansowanie projektów inwestycyjnych oraz na pokrycie planowanego deficytu w budżecie. (PAP)

 

mtb/ pad/