Szlak Zabytków Techniki to flagowy produkt turystyczny woj. śląskiego. Do końca ub. roku łączył 36, a obecnie 42 najważniejsze i najciekawsze obiekty przemysłowe w regionie związane z tradycją górniczą, hutniczą, energetyką, kolejnictwem, łącznością, produkcją wody i przemysłem spożywczym.

Praktycznie co roku liczba odwiedzających szlak rośnie. W 2009 r. jego atrakcje obejrzało 470 tys. osób, rok później było to już 500 tys., w 2011 roku 537 tys., w 2012 - blisko 578 tys., w 2013 r. - 630 tys., a w 2014 r. - ponad 724 tys. odwiedzających. W ub. roku liczba turystów – według władz województwa - „w porównaniu do 2015 r. wzrosła o 10 proc.”.

„Rok 2016, w którym obchodzono 10-lecie funkcjonowania sieci był rekordowym pod względem frekwencji. Z oferty 36 zabytków techniki skorzystało blisko 764 tys. osób. To najlepszy wynik, jaki odnotowano, odkąd w 2009 r. zaczęto gromadzić dane dotyczące frekwencji” - podkreśliło biuro prasowe urzędu marszałkowskiego.

„1 stycznia 2017 r. przywitaliśmy na Szlaku nowe obiekty. To pozwala mieć nadzieję, że już niedługo będzie można mówić o milionie osób korzystających z naszej oferty. Zabytki techniki cieszą się ciągle rosnącą popularnością” – powiedział, cytowany członek, zarządu woj. śląskiego Henryk Mercik.

Z początkiem roku atrakcje Szlaku uzupełniły: Muzeum Śląskie oraz Walcownia Cynku w Katowicach, Browar Zamkowy w Cieszynie, zabytkowe wieże wyciągowe dawnej kopalni Polska w Świętochłowicach, Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach oraz Familoki – zabytkowe osiedle patronackie kopalni Dębieńsko w Czerwionce-Leszczynach.

Liderami frekwencji na Szlaku w 2016 r. były obiekty pogórnicze. Zabrzańskie Kopalnię Guido, Park 12C i Muzeum Górnictwa Węglowego odwiedziło łącznie ponad 154 tys. osób. Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach przyciągnęły 122,5 tys. osób. Coraz popularniejszy jest też Szyb Prezydent wraz z kompleksem Sztygarka w Chorzowie, na terenie którego regularnie organizowane są wydarzenia kulturalne, często przy współudziale miasta.

Wśród obiektów, w których frekwencja najbardziej wzrosła procentowo, były w 2016 r.: Browar Obywatelski w Tychach, Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku, Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach, Kopalnia Ćwiczebna Muzeum Miejskiego „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej oraz Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej w Rudach.

Dalszemu wzrostowi ma sprzyjać m.in. trwający program rabatowy najbardziej znanych obiektów Szlaku, określanych jako „gwiazdy techniki”. Obejmuje on Kopalnię Guido w Zabrzu, Muzeum Tyskich Browarów Książęcych, Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach oraz otwarte po modernizacji Muzeum Browaru Żywiec. Kto odwiedzi jedno z tych miejsc, może otrzymać 20 proc. zniżki w kolejnym.

Co roku ważną datą dla szlaku jest Industriada – organizowane na przełomie wiosny i lata święto Szlaku. Z wcześniejszych badań wynika, że 50 proc. uczestników Industriady po raz pierwszy w życiu odwiedza wtedy zabytek techniki.

Tegoroczna Industriada odbędzie się 9 i 10 czerwca. Przygotowane z tej okazji wydarzenia skupią się wokół hasła „W rytmie maszyny”. Ma być ono punktem wspólnym dla prezentowanych tego dnia opowieści o zmianach technologicznych, ekonomicznych i społecznych, jakie zaszły w regionie w efekcie industrializacji napędzanej przez upowszechnianie się różnych maszyn.

Ubiegłoroczna Industriada odbywała się pod hasłem „Przemysłowe legendy" w 44 obiektach (w tym w 36 należących do Szlaku) w 27 miastach województwa. Przyciągnęła ponad 90 tys. widzów (10 tys. więcej niż rok wcześniej), którzy mogli wybierać z 376 przygotowanych wydarzeń.(PAP.(PAP)