Listy do sejmiku mają być zatwierdzone jeszcze w środę po południu, listy kandydatów na radnych w Białymstoku w czwartek po południu - wynika z informacji uzyskanych przez PAP w wojewódzkiej i miejskiej komisji wyborczej.

Do sejmiku listy chce zarejestrować 12 komitetów (PO, PiS, PSL, SLD, Twój Ruch, Samoobrona, Ruch Narodowy, Nowa Prawica, Podlaskie Forum Samorządowe, Platforma Samorządowa, Demokracja Bezpośrednia, Wspólnota Patriotyzm Solidarność). Do Rady Miasta Białegostoku natomiast 8 komitetów: Komitet Truskolaskiego (urzędującego prezydenta Tadeusza Truskolaskiego), PO, PiS, SLD Lewica Razem, Komitet Wyborczy Wyborców Roberta Żylińskiego (startującego na prezydenta miasta prezesa Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej), Komitet wyborczy Współpraca i Zaufanie, Komitet Podlaski Ruch Samorządowy Praca i Rozwój (radnego Mikołaja Mironowicza), Nowa Prawica.

Na listach nie brakuje prezentowanych wcześniej przez największe partie liderów poszczególnych ugrupowań. W sejmiku obecnie rządzi koalicja PO-PSL. Wśród kandydatów PO są m.in. obecny marszałek Jarosław Dworzański, ale też znany ginekolog prof. Marian Szamatowicz, ojciec polskiego "in vitro". Niespodzianką jest, że w kończącej się kadencji prof. Szamatowicz był w sejmiku radnym SLD. Niespodzianką na liście PSL jest natomiast były członek zarządu województwa obecnej kadencji Cezary Cieślukowski, który był wcześniej w PO. Z listy PSL do sejmiku startuje też np. Marcin Bielec ze zrzeszenia producentów znanego sera korycińskiego.

O mandaty radnych walczyć będą m.in. byli znani sportowcy. Wśród kandydatów Prawa i Sprawiedliwości do sejmiku województwa jest b. reprezentant Polski w piłce nożnej Marek Citko. Radnym miejskim chce być dalej w Białymstoku inny były piłkarz Jacek Chańko (radny od 2006 r). Chańko zmienił jednak barwy klubowe, bo poprzedni mandat zdobył z listy PO, teraz natomiast jest kandydatem PiS. Chańko wspólnie z grupą kilku innych radnych miejskich przeszli z PO do PiS i startują teraz z list tej partii. Kandydatem PO do Rady Miasta Białystok jest obecny piłkarz Jagiellonii Białystok Marek Wasiluk. Radnym w mieście chce też zostać były pięściarz Grzegorz Kiełsa, który startuje z listy "SLD-Lewica Razem". Ta sama partia skusiła do kandydowania byłą siatkarkę Joannę Szeszko.

SLD w sejmiku postawiło natomiast na działaczkę ruchu kobiet lewicy Małgorzatę Bil-Jaruzelską (prywatnie żonę lidera SLD w regionie Krzysztofa Bila-Jaruzelskiego, kandydata na prezydenta Białegostoku), byłego posła - obecnie ubiegającego się o reelekcję prezydenta Łomży Mieczysława Czerniawskiego, wieloletniego starostę hajnowskiego Włodzimierza Pietroczuka oraz byłego marszałka województwa podlaskiego Janusza Krzyżewskiego.

Liderami na listach PiS do sejmiku są: b.senator, kandydat PiS na prezydenta Białegostoku Jan Dobrzyński, Leszek Dec (radny sejmiku), b.poseł Kazimierz Gwiazdowski oraz Henryk Łukaszewicz (radny sejmiku). Na przekazanej w środę PAP liście kandydatów PiS do sejmiku jest też b.poseł Ligi Polskich Rodzin Piotr Krutul, który przed laty zasłynął z wieszania krzyża w Sejmie. Po raz drugi białostockim radnym z ramienia PiS chce też być syn zmarłego w katastrofie smoleńskiej Marszałka Sejmu Krzysztofa Putry - Sebastian Putra, który startuje z ostatniego miejsca na liście w swoim okręgu. Radną PiS sejmiku chciałaby natomiast być Justyna Emilia Żalek - prywatnie żona posła Jacka Żalka (KPSP), również startująca z ostatniego miejsca.

Ostatnie miejsce na liście w jednym z okręgów wyborczych w Białymstoku ma też córka ubiegającego się o trzecią kadencję prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego - Emilia Magdalena Truskolaska, która walczy o mandat radnej w mieście z bezpartyjnego komitetu wyborczego wyborców jej ojca. W Komitecie Truskolaskiego są m.in. Rafał Rudnicki, do niedawna lider PiS w mieście, czy radny Marcin Szczudło - wcześniej w PiS a potem Solidarnej Polski. W komitecie urzędującego prezydenta jest też sporo ekonomistów, wykładowców akademickich (prezydent Truskolaski jest prof. ekonomii, wykłada na uniwersytecie), nauczycieli, działaczy katolickich.

Wśród kandydatów nie brakuje tych z akcentami muzycznymi. W sejmiku z ramienia PiS chciałaby się znaleźć np. Beata Sylwia Just - właścicielka Akademii Rocka w Białymstoku, uczestnicząca obecnie w programie telewizyjnym Voice Of Poland. Wśród kandydatów komitetu wyborczego wyborców Roberta Żylińskiego, który walczy o fotel prezydenta Białegostoku i mandat radnego w mieście jest Jerzy Szuj – JORRGUS – jeden z najbardziej popularnych w Polsce wykonawców muzyki dance. Kandydatką PO w wyborach do sejmiku w jednym z okręgów jest też Barbara Kuzub-Samosiuk, liderka znanego zespołu folkowego "Czeremszyna". Inny artystyczny akcent to aktor Krzysztof Ławniczak wśród kandydatów SLD na radnego w mieście.

Do sejmiku z Ruchu Narodowego startuje m.in. wiceprezes Młodzieży Wszechpolskiej Adam Andruszkiewicz. (PAP)